Wrocław: wizyta krewnych św. Edyty Stein

KAI / psd

Przebywających z wizytą we Wrocławiu krewnych św. Edyty Stein przyjął w poniedziałek 21 czerwca na audiencji abp Marian Gołębiewski. W serdecznej rozmowie goście ze Stanów Zjednoczonych podzielili się z metropolitą wrocławskim osobistymi wspomnieniami. Suzanne Batzdorff, siostrzenica św. Edyty, zapowiedziała m.in. wydanie własnych pisanych z perspektywy rodzinnej i żydowskiej wspomnień poświęconych świętej.

Na ręce abp. Gołębiewskiego bliscy św. Edyty złożyli też wyrazy wdzięczności za życzliwe przyjęcie, z jakim spotkali się we Wrocławiu i za troskę o dawny dom rodziny Steinów, który obecnie jest siedzibą Towarzystwa im. Edyty Stein i miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych.

Spotkanie w rezydencji arcybiskupa wrocławskiego jest zwieńczeniem kilkudniowego pobytu 10 członków rodziny Stein w Polsce. Dla większości jest to pierwsza wizyta w kraju ich pochodzenia i szansa na poznanie bogatej jego historii i teraźniejszości. W niedzielę 20 czerwca odwiedzili oni Lubliniec - miasto, z którego pochodzili dziadkowie św. Edyty Stein.

Dzień wcześniej w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej doszło do spotkania gości z przedstawicielami władz i mieszkańcami Wrocławia.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej, jako jedenaste dziecko Zygmunta i Augusty z domu Courant. Jej pasją była filozofia. Zyskała wielkie uznanie Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii, pod którego kierunkiem studiowała. Następnie już jako doktor filozofii i świetnie zapowiadający się naukowiec przeżyła nawrócenie i w 1922 roku przyjęła chrzest w Kościele katolickim. Przywdziała karmelitański habit, przyjmując w zakonie imię Teresy Benedykty od Krzyża.

Podczas masowego aresztowania Żydów w Holandii nie ominięty został także klasztor sióstr karmelitanek w Echt. Edyta wraz z siostrą Różą zostały aresztowane i wywiezione do Auschwitz. Tydzień po aresztowaniu obie zginęły w komorze gazowej. Ich ciała zostały spalone.

Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 roku w Kolonii, a świętą – 11 października 1998 roku w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: wizyta krewnych św. Edyty Stein
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.