Wrocław: zostań klerykiem... na trzy dni

Wrocław: zostań klerykiem... na trzy dni
(fot. Roy Cheung Photography / Foter / CC BY-NC)
KAI / kn

Do niedzieli potrwają rozpoczęte dziś trzydniowe rekolekcje, jakie na początku każdego roku dla młodych mężczyzn organizuje Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

Nowością jest fakt, iż tegoroczne spotkanie odbywa się nie w czasie przerwy międzysemestralnej, ale kiedy wszyscy alumni są w seminarium. To pozwoli 47 uczestnikom rekolekcji przyjrzeć się bliżej codziennemu życiu seminarium.

Do wrocławskiego "Domu ziarna" przyjechali mężczyzni z całej archidiecezji. W programie, poza codzienną Eucharystią, konferencjami i nabożeństwami, znalazły się także: możliwość obejrzenia wartościowych filmów oraz zajęcia sportowe. Niewątpliwym atutem tych dni - jak podkreślają ich uczestnicy - jest bezpośredni kontakt i możliwość rozmowy z klerykami oraz przełożonymi wrocławskiego seminarium.

- Spotkanie we wrocławskim "Domu ziarna" nie ma charakteru "werbunku" do kapłaństwa - zaznacza ks. Artur Stochła, prefekt MWSD we Wrocławiu. - Chcemy dać tym młodym ludziom możliwość pogłębienia życia religijnego i umocnienia się w wierze, mając świadomość, że na co dzień rozproszeni w szkołach, uczelniach i parafiach mogą oni czuć się osamotnieni w swoim chrześcijaństwie.

W ponad czterdziestoletniej historii organizowania rekolekcji dla młodzieży męskiej zdarzało się, iż w rekolekcjach brało udział nawet 300 osób. - Uczestnicy zawsze wyjeżdżają stąd umocnieni i przekonani, że jako wierzący w Jezusa i żyjący określonymi wartościami nie są sami - mówi ks. Stochła.

Seminarium Duchowne we Wrocławiu jest jednym z najstarszych w Polsce. Zostało powołane do życia przez bp. Kaspra z Łagowa w październiku 1565 roku jako owoc Soboru Trydenckiego. Po wojnie zainaugurowało działalność 8 października 1947. Na pierwszy rok zgłosiło się wówczas 24 alumnów.

W okresie powojennym wykształciło i uformowało ponad 1500 księży, pracujących głównie w diecezjach: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej oraz w wielu krajach Europy i poza jej granicami. Ustanowiony w 1990 r. z inicjatywy ówczesnego metropolity kard. Henryka Gulbinowicza Annus Propedeticus jako rok przygotowawczy dla alumnów pierwszego roku był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, a drugą w Europie.

Obecnie w MWSD we Wrocławiu do kapłaństwa przygotowuje się 80 alumnów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: zostań klerykiem... na trzy dni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.