Wspólnota z Taizé po długim czasie ponownie zaprasza młodych

Wspólnota z Taizé po długim czasie ponownie zaprasza młodych
(fot. facebook.com/taize)
KAI / jb

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ekumeniczna Wspólnota z Taizé w południowo-wschodniej Francji od 3 maja będzie mogła ponownie przyjmować młodych ludzi.

"Wciąż jednak konieczne są ścisłe środki higieny i ochrony" - poinformowała Wspólnota na Twitterze.

Wioska Taizè na południu Burgundii stała się symbolem ruchu ekumenicznego. Powstała w latach 40. XX w. Wspólnota jest miejscem, do którego przybywa młodzież z całego świata. Obecnie liczy ona ponad stu braci z ok. 25 krajów. Są wśród nich katolicy i ewangelicy różnych Kościołów, m.in. czterech Polaków.

Część braci żyje w małych wspólnotach – „fraterniach” – w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, dzieląc życie z dziećmi ulicy, więźniami, z ludźmi umierającymi i samotnymi. Składając śluby zakonne bracia z Taizé zobowiązują się do ubóstwa, celibatu i posłuszeństwa. Obok ekumenizmu głównym punktem ich pracy współcześnie jest solidarność z ludźmi ubogimi i pozbawionymi praw na świecie.

DEON.PL POLECA


Z inicjatywy założyciela Wspólnoty brata Rogera Schutza od 1974 r. organizowane były Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, której owocem są Europejskie Spotkania Młodych, odbywające się każdego roku w jednym z miast Europy. W 2019 r. gospodarzem był Wrocław. W spotkaniu wzięło udział ponad 15 tys. pielgrzymów z ok. 60 państw Europy i świata. W 2020 miejscem Europejskiego Spotkania Młodych miał być włoski Turyn, jednak z powodu pandemii koronawirusa spotkanie przesunięto na okres od 28 grudnia 2021 do 1 stycznia 2022 r.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Wspólnota z Taizé po długim czasie ponownie zaprasza młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.