Wszystkich Świętych i pytania o życie wieczne. Jacy będziemy po zmartwychwstaniu

Wszystkich Świętych i pytania o życie wieczne. Jacy będziemy po zmartwychwstaniu
Chrystus Zmartwychwstały (fot. jorisvo/depositphotos.com)
0:00
- 0:00

Te dwa święta - dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - bardzo przypominają nam prawdy o rzeczach ostatecznych. Jacy będziemy po zmartwychwstaniu, dlaczego nie będziemy mieć ludzkich, cielesnych pragnień – rozważa Tomasz Terlikowski w szóstym odcinku podcastu „Tak myślę”.

Niewiele jest w kalendarzu katolickim świąt, które tak mocno wrosły w polską tożsamość narodową. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, które niezależnie od wiary czy jej braku, obchodzą niemal wszyscy Polacy.

Czy pamiętamy prawdy wiary, które niosą ze sobą te szczególne dni?

- Jakie to prawdy wiary? Po pierwsze, że dusza ludzka jest nieśmiertelna - podkreśla Tomasz Terlikowski. - Po drugie, wieczność jest jedynie w zmartwychwstałym Chrystusie - dopowiada.

- U podstaw wiary Kościoła w te kwestie leży oczywiście prawda o zmartwychwstaniu samego Jezusa Chrystusa. Doświadczenie życia, męki i śmierci, a potem zmartwychwstania Rabbiego z Nazaretu staje się fundamentem, przez który odczytane na nowo zostaje nie tylko Starotestamentowe rozumienie życia i śmierci, a także życia wiecznego, ale również relacji pomiędzy Bogiem a człowiekiem - wyjaśnia Tomasz Terlikowski.

Najpiękniejsze modlitwy za bliskich zmarłych - za rodziców, za małżonków, za dzieci

Autor podcastu „Tak myślę” przypomina, jak sam Jezus tłumaczył saduceuszom, odpowiadając na ich podchwytliwe pytania, na czym polegać będzie życie wieczne”, mówiąc według słów Ewangelii św. Marka: „Czyż nie dlatego jesteście w błędzie, że nie rozumiecie Pisma i mocy Bożej? Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie”.

Słowa z Ewangelii przypominają nam nie tylko, że cielesność w wieczności będzie odmieniona, i nie będzie w niej obecna ludzka pożądliwość, ale przede wszystkim, że zmartwychwstanie jest związane z biblijnym rozumieniem Boga, który jest Bogiem życia a nie śmierci - dopowiada red. Terlikowski.

Co wiemy o ciele zmartwychwstałym? Jak będziemy wyglądać po Sądzie Ostatecznym i zmartwychwstaniu i jak rozumieć pojęcie „dojrzałej młodości"? I dlaczego po drugiej stronie życia nie będziemy mieć pragnień cielesnych - w tym odczuwania głodu czy potrzeb seksualnych - jak za życia doczesnego? - dopytuje Tomasz Terlikowski.

O tym posłuchajcie w szóstym odcinku podcastu „Tak myślę”.

Szóstego odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego możesz wysłuchać w aplikacji Spotify

Ten odcinek podcastu "Tak myślę" jest również dostępny na platformie Youtube

Wszystkie odcinki podcastu "tak myślę" dostępne są w Google Podcast

Wszystkie odcinki podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" można odsłuchać w DEON.pl

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hans Urs von Balthasar

Książka Eschatologia w naszych czasach jest częścią pośmiertnej spuścizny Hansa Ursa von Balthasara. Powstała jeszcze w latach poprzedzających II Sobór Watykański, doczekała się publikacji dopiero po śmierci Autora. Choć nie jest obszernym traktatem, zawiera większość...

Skomentuj artykuł

Wszystkich Świętych i pytania o życie wieczne. Jacy będziemy po zmartwychwstaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.