Wybrano nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy

Wybrano nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy
(fot. Michał Lewandowski)
KAI / jp

Nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy został wybrany 74-letni bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej.

Dotychczasowy przewodniczący przez dwie pięcioletnie kadencje, arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki będzie wiceprzewodniczącym, a sekretarzem generalnym - biskup łucki Witalij Skomarowski. Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego konferencji, jakie obradowało w dniach 30 listopada - 1 grudnia we Lwowie-Brzuchowicach.

"Bardzo dziękuję za ten wybór, za zaufanie naszych biskupów - powiedział KAI bp Bronisław Bernacki. - Chociaż już mam swoje lata i nie za długo mam rezygnować [z funkcji ordynariusza - KAI], ale jeżeli Bóg pozwoli, to jeszcze będę ciągnął te nowe obowiązki".

Bp Bernacki wyjaśnił, że zmianę na czele Konferencji Episkopatu Ukrainy spowodowało to, że według jej statutu przewodniczący może pełnić tę funkcję tylko dwie kadencje. Jednocześnie podziękował abp. Mokrzyckiemu za to, że prowadził przez dziesięć lat Kościół na Ukrainie i sprawił, że jest znany w świecie.

Bronisław Bernacki urodził się 30 września 1944 r. w polskiej rodzinie w Murafie (obwód winnicki) na Podolu. Po studiach w seminarium w Rydze 28 maja 1972 r. otrzymał tam święcenia kapłańskie z rąk bp. Julijansa Vaivodsa. Pracował jako proboszcz w Barze na Ukrainie. W 1995 r. został wikariuszem generalnym diecezji kamieniecko-podolskiej. 4 maja 2002 r. otrzymał papieską nominację na biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji odesko-symferopolskiej, sakrę biskupią 4 lipca 2002 r. w Kamieńcu Podolskim. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybrano nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.