"Wygląda to jak wojna - nie wiemy, co robić"

"Wygląda to jak wojna - nie wiemy, co robić"
(fot. EPA/STR)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / im

Nakaz użycia broni wobec uczestników zamieszek w indyjskim stanie Assam otrzymały tamtejsze siły bezpieczeństwa. Trwają tam starcia ludności tubylczej, głównie z plemienia Bodo, z osadnikami muzułmańskimi z Bengalu Zachodniego i Bangladeszu. Spowodowały one już śmierć przynajmniej 32 osób, a ponad 170 tys. ludzi musiało opuścić swoje domy. "Wygląda to jak wojna, sami nie wiemy co robić" - powiedziała Jana Basumatary, świecka odpowiedzialna za katolicką wspólnotę w ogarniętym walkami dystrykcie Kokhrajhar. Zamieszki rozpoczęły się kilka dni temu od zabicia czterech tubylców, o co posądzono muzułmańskich osadników.

Katolicka liderka mówi o panującej panice, która sprawiła, że wielu ludzi musiało uciekać i schroniło się w prowizorycznych obozach. "Podejmujemy wszystkie możliwe środki ostrożności. Kobiety i dzieci chronią się w nocy w naszej parafii, a mężczyźni trzymają wartę na zewnątrz" - wyjaśnia Basumatary.

Wobec powyższej sytuacji w dystryktach Kokhrajhar, Chirang, Dhubri i Bongaigaon episkopat Indii wystosował apel o zachowanie pokoju w regionie. Biskupi podkreślają swój ból z powodu aktów przemocy i wzywają do poszukiwania dróg dalszego współistnienia wszystkich grup etnicznych w duchu miłości i braterstwa. Duchowni wyrażają także solidarność z rodzinami, które straciły bliskich w zamieszkach, a także z wszystkimi poszkodowanymi, zwłaszcza zmuszonymi do ucieczki. Zapewnili też, że Kościół będzie szukał, we współpracy z administracją stanową i organizacjami pozarządowymi, wszystkich możliwych dróg pomocy poszkodowanym. Będzie także dążył do przywrócenia pokoju i normalności na obszarach objętych zamieszkami.

W związku z dużym napływem muzułmanów na tereny zajmowane przez plemię Bodo ludność tubylcza stała się w tej chwili mniejszością. Muzułmanie przejęli znaczną część ich ziemi za zgodą miejscowych władz. Ludność rdzenna jest marginalizowana i pogrąża się w ubóstwie. Ok. 70 proc. rodzin nie ma już w ogóle ziemi, chociaż ponad 90 proc. utrzymuje się z rolnictwa. Wcześniej posiadane przez Bodo małe działki były podstawą ich utrzymania. Dziś hinduscy tubylcy coraz częściej cierpią głód.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Wygląda to jak wojna - nie wiemy, co robić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.