Wyjątkowa pielgrzymka Franciszka do Azji. Czeka na niego wielu, lecz go nie spotkają

Wyjątkowa pielgrzymka Franciszka do Azji. Czeka na niego wielu, lecz go nie spotkają
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Szaty liturgiczne papieża Franciszka w czasie zbliżającej się jego wizyty w Bangkoku mają nawiązywać do „tożsamości tajlandzkiej”.

Szaty liturgiczne, w które będą ubrani papież, biskupi i księża w czasie dwóch papieskich Mszy św., wykonały siostry misjonarki z tajlandzkiego jedwabiu i ozdobiły haftami z motywami tajlandzkimi, poinformowało 5 listopada biuro prasowe Konferencji Biskupów Tajlandii. Białe komże i złota kapa podczas największej liturgii, która zostanie odprawiona 21 listopada są symbolem czystości i radości.

Kolor czerwony dominujący w liturgii 22 listopada w katedrze w Bangkoku, wiąże się z obchodzonym tego dnia w Kościele wspomnieniem męczennicy św. Cecylii i symbolizuje miłość oraz krew przelaną z miłości do Boga. Szaty liturgiczne dla ponad 200 duchownych szyło 12 sióstr, pracując po 10 godzin dziennie.

Rozwijanie “tajlandzkiej tożsamości” zostało ogłoszone elementem oficjalnej polityki Bangkoku po puczu wojskowych z 2014 roku. Jest też kontynuowane przez nowy rząd po pozornie demokratycznych wyborach, które odbyły się wiosną 2019 Premierem jest były przywódca puczu i wieloletni szef junty, generał Prayut Chan-o-cha.

Papież Franciszek złoży drugą wizytę apostolską w krajach Azji. Z Rzymu poleci 19 listopada do Tajlandii. W dniach 20-23 listopada będzie gościem w Bangkoku, a następnie poleci do Japonii. Do Rzymu powróci 26 listopada.

Okazją dla papieskiej wizyty w Tajlandii jest 350-lecie istnienia Kościoła katolickiego w tym królestwie. Wśród 69 milionów mieszkańców Tajlandii żyje tylko 300 tys. katolików. Poza Tajlandczykami na spotkaniach z papieżem oczekiwani są też w Bangkoku katolicy z krajów sąsiedzkich Laosu i Kambodży. Niestety, nie będą w nich mogli uczestniczyć nielegalni migranci, a wyjątek stanowi tu japoński etap pielgrzymki."Natomiast ok. 1,5 tys. katolickich uchodźców z islamskiego Pakistanu stoi wobec zagrożenia, że w drodze na liturgię z papieżem mogą zostać aresztowani", powiedział 5 listopada w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA szef jezuickiej służby uchodźcom w Bangkoku, ks. Louie Bacomo.

DEON.PL POLECA

Jezuita tłumaczył, że policja tajlandzka nie honoruje dokumentów wydawanych przez ONZ-owskie dzieło pomocy uchodźcom UNHCR. "Dlatego przy większych wydarzeniach, z którymi wiążą się zaostrzone środki bezpieczeństwa, radzimy uchodźcom, aby ze względu na swoje bezpieczeństwo pozostali w domach”, powiedział ks. Bacomo.

Sytuacja w Tokio jest inna. Jak twierdzi o. Bill Grimm z azjatyckiej katolickiej agencji prasowej Ucanews, japońska policja ma zakaz aresztowania chrześcijan nielegalnie żyjących w kraju, którzy są w drodze do kościoła lub uczestniczą w nabożeństwie. "Ci nielegalni, to przede wszystkim migranci zarobkowi z Filipin, Wietnamu i innych krajów azjatyckich. Wiele osób przybywa do Japonii legalnie jako turyści, studenci, lub też na praktyki, a po wygaśnięciu wizy pozostają już nielegalnie", powiedział zakonnik ze zgromadzenia misjonarzy Maryknoll.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyjątkowa pielgrzymka Franciszka do Azji. Czeka na niego wielu, lecz go nie spotkają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.