Wyjątkowy Dzień Życia Konsekrowanego

Wyjątkowy Dzień Życia Konsekrowanego
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
o. Jan Maria Szewek OFMConv

2 lutego o godz. 15.45 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie spotkają się na wspólnej modlitwie osoby konsekrowane - zakonnice, zakonnicy, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane oraz członkowie instytutów świeckich.

Po uroczystych Nieszporach ulicami Franciszkańską i Grodzką przejdą w procesji ze świecami w dłoniach do pojezuickiego kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła. Tam wezwą udział w Eucharystii, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Tego dnia wszyscy, również świeccy wierni, za udział w tych uroczystościach mogą zdobyć odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), który można ofiarować za zmarłych w czyśćcu cierpiących.

Co roku 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ale z woli pp. Franciszka Rok Pański 2015 w Kościele katolickim obchodzony jest jako Rok Życia Konsekrowanego.

Tym, co łączy różne formy życia "poświęconego Panu Bogu", jest konsekracja, czyli złożenie ślubów czystości, a przez zakonników dodatkowo ślubów: życia w posłuszeństwie i bez własności.

Osoby konsekrowane mogą, ale nie muszą być duchownymi - diakonami, prezbiterami czy biskupami.

Zakony dzielą się na czynne i klauzurowe. Prowadzą życie wspólne.

Zakony czynne podejmują działalność na zewnątrz (oprócz duszpasterstwa parafialnego prowadzą m.in.: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea, szkoły zawodowe, instytuty naukowe, bursy, ośrodki rehabilitacyjno-wychowawcze, ośrodki wychowawcze, świetlice dla dzieci ubogich i z rodzin zagrożonych, ośrodki duszpasterstw trzeźwościowych i stowarzyszeń pomocy narkomanom, domy rekolekcyjne, ośrodki powołaniowe, centra katechetyczne i centra animacji misyjnej oraz ośrodki informacji o sektach i nowych ruchach religijnych, szpitale, lecznice, hospicja, apteki, domy opieki, kuchnie dla ubogich, schroniska dla bezdomnych, zespoły charytatywne, muzea, organizacje sportowe, biura i duszpasterstwa pielgrzymkowe. Zakony angażują się również w mediach: stacje telewizyjne i radiowe, internetowe serwisy informacyjne, wydawnictwa, drukarnie, księgarnie oraz kawiarenki internetowe.)

Zakony klauzurowe modlą się i pokutują. Nie opuszczają murów klasztornych bez bardzo ważnej przyczyny, takiej jak wybory parlamentarne czy choroba wymagająca hospitalizacji.

W Polsce mamy ponad 120 żeńskich zgromadzeń zakonnych (w tym 13 klauzurowych) i 60 zgromadzeń męskich (w tym tylko jeden zakon - kameduli). W sumie ponad 36 tys. osób.

Czyli, co tysięczny Polak to osoba konsekrowana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyjątkowy Dzień Życia Konsekrowanego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.