Wyruszyła najstarsza w Polsce pielgrzymka

KAI / psd

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z Kalisza na Jasną Górę. Pielgrzymów żegnał biskup kaliski Stanisław Napierała.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Nie bój się wziąć Maryi do siebie”. Są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza. Organizatorzy pielgrzymki chcą w ten sposób nawiązać do peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpocznie się w diecezji kaliskiej w dniu 11 września na Placu przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Temu wydarzeniu podporządkowany został duchowy program pielgrzymki.

- Hasło pielgrzymki bezpośrednio prowadzi nas do wielkiego zadania, jakie mamy w swoim życiu: uwierzyć, przyjąć i pokochać Jezusa. Nie jest to jednak możliwe bez przyjęcia Maryi. Dlatego też będziemy chcieli zapatrzeć się w piękno życia św. Józefa, aby od niego uczyć się umiejętności przyjęcia Maryi i pełnienia przez niego woli samego Boga – tłumaczy ks. Robert Lewandowski.

Pątników żegnał na granicy Kalisza bp Stanisław Napierała, który nawiązywał do hasła przewodniego pielgrzymki i prosił wszystkich o modlitwę w intencji diecezji, a szczególnie zbliżającej się peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach diecezji kaliskiej. - Idziecie jako pielgrzymi z Kalisza, najstarszego miasta wśród polskich miast, które świętuje w tym roku 1850-lecie swojego istnienia. Idziecie jako najstarsza pielgrzymka w naszej ojczyźnie. Każdy ma swoją intencję, dla której wybrał się w tę niełatwą drogę. Wśród tych waszych intencji pamiętajcie o diecezji. Proszę pielgrzymów, by modlili się o łaskę dobrego nawiedzenia Matki Bożej w kopii jasnogórskiego obrazu we wszystkich parafiach naszej diecezji. Peregrynacja rozpocznie się 11 września w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a zakończy po 14 miesiącach w kaliskiej katedrze – mówił biskup kaliski do poszczególnych grup pielgrzymkowych.

DEON.PL POLECA

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Robert Lewandowski, a ojcami duchownymi: ks. Marek Gołaś oraz diakoni Marcin Szymczak i Szymon Rybak. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają także pieszo. Wśród pielgrzymów są mieszkańcy Kalisza, diecezji kaliskiej, a także pątnicy z zagranicy – m.in. Włosi i Romowie. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony 320 km.

Ósmy raz wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła w trasę grupa tęczowa, w skład której wchodzą pielgrzymi wolontariusze zaangażowani w życie Caritas diecezji kaliskiej, a także osoby korzystające z pomocy Caritasu w Kaliszu. Jest też grupa srebrna międzynarodowa, w której oprócz Polaków kroczą w tym roku Włosi i Polacy mieszkający w Niemczech. Dziewiąty już raz w ramach Kaliskiej Pielgrzymki na Jasną Górę zorganizowana zostanie grupa rowerowa. Pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.

Już po raz dziewiąty na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ również grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Radia Rodzina. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Podobnie, jak piesi pielgrzymi, otrzymają legitymację i znaczek oraz regulamin pielgrzymki. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub za pomocą internetu. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych spotkaniach w bazylice św. Józefa.

Od 19 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Chełmc i Błaszek.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 373 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wyruszyła najstarsza w Polsce pielgrzymka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.