Wzrost liczby ataków na kościoły w Indonezji

KAI / psd

Obrońcy praw człowieka w Indonezji wezwali władze tego kraju, by zdecydowanie przeciwdziałały notowanemu od dwóch lat wzrostowi ataków ma chrześcijańskie miejsca kultu. W br. dokonano już 28 tego typu „zamachów na wolność religijną”, w porównaniu do 18 w 2009 r. i 17 w 2008 r. – Grupy posługujące się przemocą wzięły sobie za cel chrześcijan – głosi raport Instytutu Setara na rzecz Demokracji i Pokoju.

Wspomniane akty przemocy, często dokonywane przez radykalne organizacje muzułmańskie, doprowadziły do częściowego lub całkowitego zamknięcia niektórych kościołów. Wydarzenia te „łamią prawo i prawa człowieka. Prezydent i rząd milczeli na ten temat i nie zapewnili bezpieczeństwa obywatelom” – oświadczył Bonar Tigor Naipospos, wicedyrektor Setary, która ma swą siedzibę w Dżakarcie. Przestrzegł, że nie można tolerować takich ataków, gdyż zagraża to spokojowi społecznemu.

Wzrost liczby ataków wywołał u wielu chrześcijan niepokój i strach – twierdzi Parasian Hutasoit ze wspólnoty protestanckiej, zmuszonej przez muzułmanów do zamknięcia kościoła w Bekasi, na przedmieściach Dżakarty.

DEON.PL POLECA

Niedawno parlamentarzyści zaapelowali do rządu o wydanie zakazu działalności Frontu Obrońców Islamu (FPI), radykalnej milicji, której działania mają na celu „przywrócenie porządku moralnego” i walkę z „chrystianizacją”.

Konstytucja Indonezji, największego kraju muzułmańskiego na świecie, w którym islam wyznaje 90 proc. obywateli, gwarantuje wolność religijną. Mimo to w pierwszych latach XXI w. dochodziło tam do starć międzyreligijnych, szczególnie na Molukach i Celebesie, w których zginęło kilka tysięcy ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wzrost liczby ataków na kościoły w Indonezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.