XII Dzień Papieski - obchody w całym kraju

XII Dzień Papieski - obchody w całym kraju
(fot. Logofag / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / mh

"Jan Paweł II - Papież Rodziny" to hasło XII Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 14 października w kraju i za jego granicami. Obchody centralne zaplanowano w Warszawie, ale w wielu innych miastach trwać będą modlitwy, koncerty, promowanie nauczania papieskiego nt. rodziny oraz zbiórka na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Papież Rodziny" wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich", adhortacja "Familiaris consortio" List do Rodzin, encyklika "Evangelium vitae" i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r.

Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą.

"Dzień Papieski to powracanie do nauczania Jana Pawła II, a jednocześnie - poprzez ideę stypendiów - dzielenie się z drugim człowiekiem. Obchody w całym kraju to budowanie żywego pomnika, z której Ojciec Święty najbardziej się cieszył" - przypomina ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Z okazji Dnia Papieskiego biskupi polscy wystosowali list, w którym zaznaczają, że w sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego ich niepokój budzą wszystkie ataki na rodzinę i "próby przedefiniowania pojęcia rodziny jako luźnego związku". Przejawami tego kryzysu są: osłabienie więzi rodzinnej, patologie, plaga rozwodów, "wolne" związki praktykowane już od młodości, często za zgodą rodziców oraz brak otwarcia małżonków na dar życia.

Biskupi ubolewają również z powodu coraz większego przyzwolenia społecznego na te zjawiska i często brak jakiejkolwiek reakcji ze strony bliskich osób. Zachęcają też, by 14 października modlić się o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego.

Główne obchody XII Dnia Papieskiego zaplanowane są w Warszawie. Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierać będą pieniądze na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży.

W niedzielę 14 października, obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Krzyża celebrowanej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego o godz. 9.00. Po południu na placu Zamkowym o godz. 16.00 rozpocznie się koncert transmitowany przez Telewizję Polską. Wystąpią zespół Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Natalia Niemen i Mate.O, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family.

Po koncercie ok. godz. 16.50 zaplanowano Apel miasta Warszawy - czyli część koncertu przygotowaną przez stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do kościoła akademickiego św. Anny, gdzie wezmą udział w Mszy św. sprawowanej w intencji dobrego rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

Podczas Dnia Papieskiego w niedzielę 14 października Caritas Polska przeprowadzi w Warszawie akcję zbiórki krwi dla chorych. Akcja jest częścią kampanii społecznej "Podaruj kroplę miłości". Ambulans do poboru krwi będzie stał na warszawskiej Starówce, przy Krakowskim Przedmieściu przed kościołem św. Anny, w godz. 11.00 - 16.30. To już ósma zbiórka przeprowadzana w tym miejscu. Od lutego Caritas w Polsce zorganizowały blisko 100 takich mobilnych akcji.

Jak co roku, wolontariusze zbierać będą pieniądze na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecnie stypendystami Fundacji jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach. W ub. roku podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł.

Obchody Dnia Papieskiego są coraz prężniej organizowane w wielu miastach w Polsce oraz poza jej granicami, w tym we wszystkich polskich parafiach w Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych. - To nie tylko obchody centralne w Warszawie, ale także lokalne, organizowane w szkołach, przedszkolach, instytucje i stowarzyszenia - podkreśla ks. Jan Drob.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez szerzenie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Fundacja organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje też Konkurs Akademicki o indeks na studia dziennikarskie i polityki społecznej. Dzięki zbiórkom funduszy, już 2500 młodych osób otrzymało stypendia i może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XII Dzień Papieski - obchody w całym kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.