Barbara Wachowicz laureatką nagrody Totus

Barbara Wachowicz laureatką nagrody Totus
Pisarka Barbara Wachowicz (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / mh

Pisarka Barbara Wachowicz została laureatką nagrody Totus 2012 przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Nagrodę wręczono podczas sobotniej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Totusy - określane jako katolickie Noble - przyznano za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Przyznawany jest też Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

Wachowicz była nominowana do nagrody za "propagowanie polskiego patriotyzmu, wiary, postawy honoru i prawości". Laureatka jest autorką tekstów o życiu, twórczości: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki, a także o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa. Otrzymała Order Uśmiechu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Kapituła nagrody przyznała wyróżnienie specjalne abp. Alfonsowi Nossolowi - arcybiskupowi seniorowi diecezji opolskiej. Przez wiele lat był on pracownikiem naukowym, a od 1982 r. profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nominowany został za "wieloletnią służbę kulturze chrześcijańskiej na Śląsku Opolskim, swoistych +Kresach Zachodnich+. Szczególnie za twórczy wkład w kulturę pojednania narodowego i wyznaniowego".

DEON.PL POLECA

W kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" nagrodę otrzymał ks. Andrzejowi Dziedziul - duszpasterz Forum Hospicjów Polskich oraz dyrektor Hospicjum Domowego Księży Marianów w Warszawie. Hospicjum obejmuje opieką miesięcznie ok. 300 chorych i ich rodziny.

Za propagowanie nauczania Jana Pawła II kapituła przyznała nagrodę Jackowi Moskwie, który przez piętnaście lat pracował jako akredytowany korespondent z Rzymu i Watykanu dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, dziennika "Rzeczpospolita" i Radia "Zet". Moskwa jest autorem książek o Janie Pawle II.

Z kolei Totusa medialnego przyznano Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Oficjalnie Sekcja zaczęła istnieć 24 listopada 1938 r., choć pierwsze przekazy Radia Watykańskiego w języku polskim pojawiły się już w 1931 r. W ocenie kapituły,  Sekcja profesjonalnie informuje nie tylko o działaniach papieża i Stolicy Apostolskiej, ale również Kościoła katolickiego na całym świecie oraz życiu innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych. Jest otwarta na współpracę z innymi mediami, zarówno katolickimi, jak i świeckimi.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim obecni byli m.in.: nuncjusz apostolski Celestino Migliore, prymas Polski abp Józef Kowalczyk i prymas senior kard. Józef Glemp. Wręczenie nagród uświetnili występami: Bracia, Kasia Kowalska i Ania Wyszkoni.

Wręczenie nagród Totus jest jednym najważniejszych punktów XII Dnia Papieskiego. Hasło tegorocznego dnia to "Jan Paweł II - papież rodziny". Totusy są co roku przyznawane przez fundację osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.

W niedzielę obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się mszą św. w bazylice Św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, który też wygłosi homilię. Po południu na placu Zamkowym, o godz. 16 rozpocznie się koncert. Wystąpią na nim zespoły rodzinne, m.in. Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. W całym kraju prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Szczegółowy plan obchodów dostępny jest na stronie www.dzielo.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barbara Wachowicz laureatką nagrody Totus
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.