XIX Dzień Judaizmu w Poznaniu

XIX Dzień Judaizmu w Poznaniu
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Fragmenty "Judasza" Amosa Oza czytane przez aktorów poznańskiego Teatru Nowego zainaugurują w sobotę w Poznaniu obchody XIX Dnia Judaizmu. Motywem tegorocznych wydarzeń będą słowa z Księgi Królewskiej "Co ty tu robisz, Eliaszu?".

Dzień Judaizmu, przypadający 17 stycznia, poprzedzony zostanie w Poznaniu wydarzeniami kulturalno-naukowymi, które mają przybliżyć mieszkańcom Wielkopolski kwestie związane z religią, tradycją i kulturą żydowską.

"Obchody Dnia Judaizmu mają być przede wszystkim okazją do tego, aby się poznać, żeby tworzyć Chrześcijanom i Żydom okazje do wspólnego spotkania, omówienia ważnych kwestii, ale również do poczucia wzajemnej sympatii, spędzenia wspólnego wieczoru np. na koncercie, wystawie, pójścia razem do teatru" - podkreśliła w rozmowie z PAP Magdalena Tomczak ze stowarzyszenia Coexist, które jest współorganizatorem wydarzeń.

W tym roku obchody XIX Dnia Judaizmu rozpoczną się w sobotnie popołudnie w poznańskim Teatrze Nowym, gdzie odczytane zostaną fragmenty książki Amosa Oza "Judasz". Spotkanie w teatrze zakończy dyskusja z udziałem Leszka Kwiatkowskiego i prof. Wiesława Ratajczaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W ramach trwających ponad tydzień obchodów Dnia Judaizmu odbędzie się także m.in. wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Boguckiego "...i nadszedł czas radości!", warsztaty "Chanukowe opowieści", wykład Iany Dobrovolskiej i Miriam Klimovej "Dopóki żywy jest język - żyje naród", wieczór z poezją i piosenką żydowską "Gemisch, czyli tuwimowski misz-masz" oraz musical w Teatrze Muzycznym - "Hello, Dolly!".

"Program jest różnorodny, bo jego głównym celem jest przypominanie Chrześcijanom, Rzymskim Katolikom, że mamy żydowskie korzenie, że kultura i religia Żydów jest dla naszej religii czymś podstawowym, bez czego tożsamość chrześcijańska się rozmywa i staje się niezrozumiała" - zaznaczyła Tomczak.

Jednym z wydarzeń będzie także nabożeństwo biblijne, nawiązujące do tegorocznego hasła obchodów, czyli cytatu z I Księgi Królewskiej - "Co ty tu robisz, Eliaszu?".

"Prorok Eliasz uznawany jest za najważniejszego proroka dla Żydów, i bardzo ważnego także dla Chrześcijan. To on zapowiadał przyjście Mesjasza i występował także w Nowym Testamencie, np. przy przemienieniu na Górze Tabor, gdzie Jezus ukazał się apostołom z Mojżeszem i właśnie Eliaszem" - mówiła Tomczak.

"W trakcie nabożeństwa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jak i przedstawiciel Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu Jakoob Ben Nistell będą mówili właśnie o proroku Eliaszu; interpretowali jego postawę, posłannictwo, wierność wobec Boga" - dodała.

W poznańskim Pałacu Działyńskich odbędzie się także spotkanie skoncentrowane na 50. rocznicy ogłoszenia dekretu "Nostra aetate", dokumentu Soboru Watykańskiego II, mówiącego o stosunku Kościoła Rzymskokatolickiego do religii niechrześcijańskich. W dyskusji weźmie udział abp Stanisław Gądecki, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego RP Tomasz Miśkiewicz.

Obchody XIX Dnia Judaizmu zakończy 18 stycznia wykład ks. Petera Hockena "Znaczenie Izraela dla jedności Chrześcijan" oraz koncert w Blue Note Jazz Club.

Patronat honorowy nad wydarzeniami objął abp metropolita poznański Stanisław Gądecki, marszałek województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN prof. dr hab. Tomasz Jasi.

Współorganizatorem wydarzeń jest Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

XIX Dzień Judaizmu w Poznaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.