XV Dzień Islamu w Kościele w Polsce

XV Dzień Islamu w Kościele w Polsce
(fot. Youharman / Foter / CC BY)
KAI / ptsj

Refleksje dotyczące stosunku muzułmanów na świecie i w Polsce do tzw. Państwa Islamskiego będą m.in. tematem sesji naukowej towarzyszącej obchodom XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, które odbędą się tradycyjnie 26 stycznia, w tym roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek 26 stycznia o godz. 11.00. Poprowadzi je, jak w poprzednich latach, bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Po tradycyjnym odczytaniu przesłań przez przedstawicieli obydwu religii i lekturze wybranych fragmentów Pisma Świętego i Koranu, nastąpi sesja naukowa.

Dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi referat pt. "Muzułmanie w Polsce - ostatnie wydarzenia. Status prawny a zdarzenia ksenofobiczne". Bogusław R. Zagórski z Collegium Civitas oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów wygłosi z kolei wykład pt. "Kalifat - ISIS - państwo muzułmańskie?", a dr Agata Skowron-Nalborczyk (Uniwersytet Warszawski, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów - współprzewodnicząca ze strony katolickiej) omówi muzułmańskie reakcje na powstanie i działalność tzw. Państwa Islamskiego.

Sesji naukowej, która podczas kolejnych obchodów skupia się na innym zagadnieniu, towarzyszyć będzie w tym roku sesja jubileuszowa, poświęcona piętnastoleciu katolicko-muzułmańskich spotkań.

Ks. Adam Wąs SVD z KUL oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów przedstawi historię 15 lat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w nawiązaniu do nauczania II Soboru Watykańskiego. Mufti Tomasz Miśkiewicz przedstawi z kolei recepcję Dnia Islamu z perspektywy polskich muzułmanów. Dr Mariola Kozubek Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciel społeczności muzułmańskiej ze Śląska w dwugłosie omówią natomiast doświadczenia i rezultaty obchodów Dnia Islamu w Katowicach.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.

Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele ze Zdzisławem Bieleckim, ówczesnym jej współprzewodniczącym ze strony katolickiej, pochodzi idea Dnia Islamu.

W 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.

Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza przesłanie kierowane do muzułmanów przez papieża z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W przesłaniu tym papież Franciszek napisał w ub. roku m.in.: "Wezwani jesteśmy, aby z szacunkiem myśleć, mówić i pisać o innych ludziach; i to nie tylko w ich obecności, ale zawsze i wszędzie, unikając niesprawiedliwej krytyki i pomówień. W realizacji tego celu szczególną rolę odgrywają rodziny, szkoły, edukacja religijna i wszelkie formy komunikacji medialnej".

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.

Organizatorem obchodów jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów, Instytutem Dialogu Kultury i Religii UKSW i Akcją Katolicką Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XV Dzień Islamu w Kościele w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.