Z dominikanami wędrują także wątpiący

Z dominikanami wędrują także wątpiący
Na Jasną Górę ruszyły pielgrzymki. Na zdjęciu Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która 2 sierpnia ruszyła z Wrocławia. Ci pielgrzymi w ciągu 9 dni przejdą 220 kilometrów (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
KAI / drr

Dominikańskie pielgrzymowanie ma swoją tradycję i własny charakter. Najwcześniej z zakonnikami zaczęli wędrować na Jasną Górę pątnicy z Lublina. Pielgrzymkę rozpoczął ponad 30 lat temu legendarny duszpasterz akademicki, o. Ludwik Wiśniewski OP. Później opiekę nad nią przejęła archidiecezja lubelska.

Jednak od trzech lat w ramach Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę idzie też grupa dominikańska nazywana "Peleryną". Wszyscy uczestnicy grupy, oznaczonej numerem 19., otrzymują białe chusty z tetry na głowę, a na jej przedzie niesione są biało-czarne chorągwie, które nawiązują do koloru habitów noszonych przez dominikanów.

DEON.PL POLECA

- Modlitwa po dominikańsku, to akt przyjaźni z Bogiem, w tej relacji czasem trzeba sobie powiedzieć rzeczy trudne. Peleryna to dobre miejsce, żeby wywlec z siebie wszystkie wątpliwości i zawody wobec Boga - mówi tegoroczny przewodnik grupy dominikańskiej, o. Stanisław Nowak OP. W grupie tej na Jasną Górę wędrują z dominikanami także niewierzący i wątpiący.

Oprócz codziennej Eucharystii jedyną obowiązkową modlitwą jest jutrznia i nieszpory, w czasie których przed krzyżem pielgrzymki pątnicy niosą kadzidło. Każdy może wrzucić do niego znalezione w drodze zioła lub żywicę. W tym roku wszyscy pielgrzymi dostali razem z chustą kilka ziaren oryginalnego bizantyjskiego kadzidła na drogę.

- Natomiast wieczorne apele w grupie dominikańskiej, to zazwyczaj ogniska i spotkania dyskusyjne na aktualne tematy - zapowiada przewodnik "Peleryny", której uczestnicy będą pielgrzymować w tym roku do jasnogórskiego sanktuarium pod hasłem: "Bezdomna wiara".

W przypadającą 8 sierpnia uroczystość św. Dominika, który w XIII wieku założył Zakon Kaznodziejski, uczestniczący w pielgrzymce dominikanie celebrują liturgię w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Dzień wcześniej zaś mają tam uroczystą wigilię, na którą przybywa tradycyjnie przeor lubelskich dominikanów z koszem smakołyków.

Grupę organizuje Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie w Lublinie, dlatego obok ustępującego duszpasterza studentów, o. Stanisława Nowaka, wezmą w niej udział nowi duszpasterze akademiccy w lubelskim klasztorze: o. Michał Murzyn i o. Krzysztof Lorczyk. Pielgrzymom przez kilka dni towarzyszył będzie również o. Włodzimierz Wieczorek.

Honorowy patronat nad pielgrzymką sprawuje o. Wiśniewski i co roku odwiedza pątników na trasie. Grupie dominikańskiej towarzyszy też zabytkowy krzyż, który o. Ludwik zabrał na pierwszą Lubelską Pieszą Pielgrzymkę.

Dziś również wyruszyli w kierunku Częstochowy wierni z Krakowa z Pieszą Pielgrzymką Dominikańską. Rozpoczęła ją tradycyjnie Msza święta w dominikańskiej bazylice Trójcy Świętej.

- Dominikańska pielgrzymka nie kończy się z chwilą przekroczenia progów Jasnogórskiego Sanktuarium. To trud pracy przed, radość obecności w trakcie i owoc nagrody po wydarzeniu, które jest nam dane, by przez oderwanie od trosk dnia powszedniego pobyć przez chwilę z sobą, ucieszyć się innymi i zachwycić Bogiem - podkreślają jej organizatorzy.

Do sanktuarium jasnogórskiego pątnicy z Krakowa dotrą 9 sierpnia, pokonując w tym czasie prawie 150 kilometrów. To najkrótsza z trzech dominikańskich pielgrzymek.

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1992 roku. Wcześniej jako słynna grupa "9", organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie "Beczka", była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. "Dziewiątka" przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki. Rok temu w jubileuszowej, dwudziestej pielgrzymce, wzięło udział ponad 1,2 tys. osób z kraju i zagranicy.

Za to stołeczni dominikanie z klasztorów na Freta i na Służewie poprowadzą grupę czarno-białą w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która wyruszy z Warszawy na Jasną Górę 5 sierpnia spod kościoła Świętej Anny.

Pomysł stworzenia grupy czarno-białej - od koloru dominikańskich habitów - narodził się w 2002 roku podczas Pieszej Pielgrzymki Dominikańskiej z Krakowa na Jasną Górę. Uczestnicząca w niej grupa studentów z warszawskiego Służewa z o. Mirosławem Pilśniakiem postanowiła od następnego roku pielgrzymować do Częstochowy ze swojego miasta w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

- Wyróżniamy się na tle pozostałych grup dosyć znacznie - jesteśmy tak zwaną grupą ciszy. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy smutasami… Po prostu jesteśmy nastawieni na wyciszenie, uwielbienie i słuchanie Boga w ciszy - podkreślają organizatorzy tej grupy.

Jej uczestnicy podczas marszu, poza wspólnym śpiewem, modlitwą i dyskusją, nie rozmawiają między sobą - dopuszczalne są jedynie niezbędne komunikaty. Jako jedyni z całej pielgrzymki podczas śpiewania pieśni nie używają też akompaniamentu gitary.
Grupa czarno-biała pielgrzymować będzie do Częstochowy pod opieką ojców Mirosława Pilśniaka i Bartłomieja Wolszlegera z klasztoru dominikanów na ul. Freta oraz o. Michała Chaberka z klasztoru na Służewie. Do jasnogórskiego sanktuarium pątnicy dotrą 14 sierpnia.

Na tę pielgrzymkę można się jeszcze zapisać do soboty 4 sierpnia w rektoracie kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z dominikanami wędrują także wątpiący
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.