Z Kalisza wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę

Z Kalisza wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę
(fot. Artur Nowacki / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Prawie tysiąc pątników z Kalisza (Wielkopolskie) wyruszyło w sobotę w 377. pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. To jedna z nielicznych pielgrzymek w kraju, której uczestnicy wędrują pieszo w obie strony; niewykluczone, że to też najstarsza pielgrzymka w Polsce.

Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ponad 300 kilometrów; na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia. 19 sierpnia zakończą swoją drogę w Kaliszu.

Wspólnie pielgrzymują także grupy z całej diecezji; pierwsze wyruszyły już w połowie tygodnia. Jak szacują organizatorzy, do Częstochowy dojdzie w sumie ok. 2,5 tys. pielgrzymów. W drodze uczestniczą m.in. pątnicy z Włoch i Niemiec.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to słowa "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie". Kierownik pielgrzymki ks. Rafał Kopis powiedział w sobotę PAP, że droga między kaliskim Sanktuarium św. Józefa a jasnogórskim Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej pomaga w rozważaniu wartości rodziny.

DEON.PL POLECA

"Stałym hasłem naszej pielgrzymki są słowa: Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa. Wracając, chcemy odkrywać na nowo postać świętego Józefa i jego opieki nad nami. W Kaliszu rokrocznie jesteśmy oczekiwani: na ulice wychodzą tysiące ludzi, by powitać wracających pątników" - powiedział ks. Kopis.

Kaliska pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce, po raz pierwszy wyruszyła w 1637 r. Jest jedyną pieszą pielgrzymką w kraju, która od początku istnienia nieprzerwanie przychodzi na Jasną Górę.

Według niektórych dokumentów kaliscy pielgrzymi pojawili się w Częstochowie już w 1607 roku. Oficjalnie najstarszą polską pielgrzymką do Częstochowy jest pielgrzymka z Gliwic, która - według kronik - po raz pierwszy wyruszyła we wrześniu 1626 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z Kalisza wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.