Na Jasną Górę docierają kolejni pielgrzymi

Na Jasną Górę docierają kolejni pielgrzymi
(fot. Artur Nowacki / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)
KAI / pk

W poniedziałek 11 sierpnia dotarła do Sanktuarium na Jasnej Górze XXII Piesza Pielgrzymka Diecezji Ełckiej. W czasie ponaddwutygodniowej wędrówki pątnicy rozważali hasło: "Jestem, pamiętam, czuwam". Wspólną intencją wędrowców było dziękczynienie za peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji ełckiej od 21 września 2013 do 7 czerwca 2014 r.

Ponadsześciusetosobowa grupa pieszych pielgrzymów z diecezji ełckiej szła w siedmiu grupach: Augustów, Jaćwingowie - Ełk, Jaćwież - Giżycko, Galindia- Pisz, Sambia - Gołdap, Suwałki, Dubeninki. Pod wałami jasnogórskimi powitał wędrowców bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Jednym z uczestników pieszej pielgrzymki był bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Bezpośrednio po dotarciu na Jasną Górę bp Mazur mówił: "To był czas wspaniałych rekolekcji, wspaniałych spotkań, modlitwy. Przez te 15 dni pielgrzymki wiązaliśmy niebo z ziemią".

Pielgrzymi wraz z licznie przybyłymi diecezjanami zgromadzili się na Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 11. Mszy św. przewodniczył ordynariusz. Pątnicy przynieśli setki intencji w symbolicznych łodziach peregrynacyjnych, które zostały złożone u stóp Królowej Polski. W homilii biskup przypomniał, że czas nawiedzenia był szczególnym spotkaniem z Maryją - tą, która jest nam przewodniczką w wierze. "Maryjo, pomagaj stawać się nam ludźmi nadziei" - mówił biskup pielgrzym.

Bp Mazur przypomniał, że przed laty pewien pielgrzym zostawił w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze notatkę: "Mając taki Skarb, jesteście narodem nie do pokonania". Dzisiaj możemy powiedzieć, że kto ma Maryję w sercu, jest nie do pokonania przez zło i szatana. Rodziny, które zawierzają się Maryi, są silne Bogiem. Maryja nie tylko nam Jezusa ukazuje, ale też nam Jezusa daje. Ona pomaga nam na drodze wiary" - wyjaśniał biskup.

Zgromadzeni na Eucharystii zawierzyli się Bogu przez serce Matki Najświętszej. Na zakończenie delegacje pielgrzymów na czele z kierownikiem pielgrzymki ks. prał. Kazimierzem Grybosiem oraz władz samorządowych na czele z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem złożyły kwiaty jako wyraz dziękczynienia.

DEON.PL POLECA

Bp Mazur wyraził wdzięczność wszystkim zgromadzonym za podjęcie trudu pielgrzymki. Na Jasnej Górze jeszcze raz dziękował paulinom, szczególnie o. Mariuszowi Małkińskiemu oraz o. Michałowi Stryjeckiemu, kustoszom Ikony Nawiedzenia, za obecność w diecezji podczas peregrynacji.

Biskup zachęcał pielgrzymów, aby po odpoczynku podjąć już plany przeżycia "rekolekcji w drodze" za rok - w XXIII Pieszej Pielgrzymce Diecezji Ełckiej.

Pielgrzymka zakończyła się Apelem Jasnogórskim oraz nabożeństwem Drogi Krzyżowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Jasną Górę docierają kolejni pielgrzymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.