Z okazji św. Cecylii dziś modlitwa z muzykami i za muzyków na Jasnej Górze

Z okazji św. Cecylii dziś modlitwa z muzykami i za muzyków na Jasnej Górze
(fot. plantic / shutterstock.com)
KAI / kk

Wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki i religijnego śpiewu, to na Jasnej Górze coroczna okazja do modlitwy za muzyków kościelnych.

W intencji wszystkich polskich organistów, dyrygentów, chórzystów, kantorów, członków zespołów wokalno-instrumentalnych, a także uczniów i studentów kierunków muzycznych o godz. 18.30 w jasnogórskiej bazylice odprawiona zostanie Msza św. Jasna Góra przez wieki była jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce i centrum kultury muzycznej.

Potrzebę pogłębiania osobistej relacji z Chrystusem przez osoby posługujące w kościele wskazuje o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. - Organista harmonizuje nasze serca a jeśli nie ma relacji z Bogiem to bardzo to słychać. Co to za organista, który śpiewa: skosztujcie jak dobry jest Pan a sam nie spożywa Ciała Jezusa, to wszystko słychać w jego zaangażowaniu - uważa paulin.

Krajowy duszpasterz muzyków kościelnych życzy wszystkim duszpasterzom oraz muzykom kościelnym głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, podążania drogą Miłości, która na Krzyżu zajaśniała swym blaskiem objawiając swą moc i w zmartwychwstaniu przywróciła nam życie wieczne. Podkreśla, że 22 listopada w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawi Mszę św. za wszystkich muzyków kościelnych w Polsce.

O. Nikodem zauważa, że od początku fundacji klasztoru jasnogórskiego, paulini troszczyli się o liturgię i muzykę, aby pielgrzymi przybywający do sanktuarium mogli głęboko przeżyć swoje spotkanie z Bogiem. Obecnie kulturotwórcza i kształcąca misja realizowana jest m.in. poprzez liczne regularne koncerty i wieczory organowe. To tu istnieje Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, której staraniem ukazują się płyty z serii "Jasnogórska Muzyka Dawna". Historyczny zbiór muzykaliów na Jasnej Górze liczy ponad 3 tys. kompozycji i jest jednym z największych w Europie Środkowej.

W Sanktuarium działa również kilka chórów: żeński "Kółeczko", mieszany im. Matki Bożej Królowej Polski, dziewczęcy "Filiae Mariae" i chłopięco - męski "Pueri Claromontani" oraz Zespół Wokalny "Camerata" i Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus".

Tradycyjnie we wspomnienie św. Cecylii do chóru "Pueri Claromontani", zostaną przyjęci nowi członkowie.

Jasnogórskie uroczystości od ponad pół wieku uświetnia także Jasnogórska Orkiestra Dęta oraz Jasnogórski Oktet Dęty.

Msza Święta na Jasnej Górze w intencji muzyków kościelnych to część szerszych obchodów jubileuszowego 20. Święta Muzyki jakie trwa w Częstochowie.

Jasnogórski klasztor był znaczącym ośrodkiem kompozytorskiej twórczości muzycznej. Działająca tu od końca XVI do początków XX stulecia wokalno-instrumentalna kapela, będąca przedmiotem nieustannej troski władz zakonnych, należała do grona największych i najznakomitszych tego rodzaju zespołów muzycznych w Polsce. W skład kapeli jasnogórskiej wchodzili zarówno zakonnicy, jak i muzycy świeccy. Zespół składał się zazwyczaj z ok. 20 muzyków, kształconych na miejscu lub przyjmowanych z innych ośrodków muzycznych. Pod koniec XVIII-stulecia w chórze pojawiły się nawet kobiety (sopranistki), co na owe czasy było ewenementem. W ciągu 300 lat kapela miała w sumie 588 członków. Stworzyli pewnego rodzaju szkołę muzyczną, zapraszali utalentowanych artystów z Polski i zagranicy, m.in. z Krakowa, Wrocławia, Ołomuńca, Pragi czy Drezna. Kapela formalnie istniała do 1914 roku.

Muzycy grali w czasie prymarii, sumy i nieszporów w dni świąteczne i niedziele, codziennie były wykonywane intrady podczas odsłaniania i zasłaniania Obrazu Matki Bożej, a na wieży rano i wieczorem - od maja do września - grane były pieśni o NMP. W XVIII i XIX w. przed mszą wotywną, sumą i nieszporami w dni uroczyste kapela grywała symfonie oraz koncerty, a w 2. poł. XIX w. nawet uwertury operowe.

Przy okazji różnych uroczystości muzycy grali również w refektarzu zakonnym, także podczas dysput filozoficznych i teologicznych.

W jasnogórskim Muzeum 600-lecia zobaczyć można jedną z największych i najbardziej wartościowych, nie tylko w kraju, kolekcji dawnych instrumentów. Zbiór liczy ponad 200 egzemplarzy. Oprócz pozostałości po dawnej kapeli, niektóre instrumenty stanowiły wotum. I tak np. w 1736 roku jako dar dla sanktuarium przekazano skrzypce Baltazara Dankwarta.

Jasna Góra to także i obecnie ośrodek kształcący muzyków. W 2011 r. została powołana do istnienia Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia. W ramach codziennych zajęć w szkole dzieci uczęszczają na zajęcia ogólnokształcące oraz uczą się gry na instrumentach (fortepian, skrzypce, flet poprzeczny, gitara, wiolonczela) i uczęszczają na zajęcia umuzykalniające (rytmika, kształcenie słuchu, chór, taniec, solfeż). Uczniowie uczestniczą również w koncertach szkolnych, oprawie muzycznej szkolnych Mszy Św. na Jasnej Górze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z okazji św. Cecylii dziś modlitwa z muzykami i za muzyków na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.