Z pielgrzymką przed Całun

(fot. Diego Barbieri / Shutterstock.com)
Krzysztof Sadło

Od 18 kwietnia w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie trwa publiczne wystawienie Całunu. Pokaz zakończy się 24 czerwca kiedy do Turynu uda się papież Franciszek. Wierni oraz wszyscy zainteresowani Całunem mają zatem jeszcze kilka tygodni na obejrzenie tego wyjątkowego płótna, którego publiczne pokazy odbywają się co kilka lat i ściągają miliony pielgrzymów z całego świata.

Jak pokaz wygląda w praktyce? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że jest bezpłatny. Wymagana jest rejestracja internetowa (można sobie wybrać dzień i godzinę) w wyniku której drukuje się bilet, uprawniający do wejścia. System rezerwacji wprowadzono aby uniknąć długich kolejek oraz wydłużyć czas wizyty przed Całunem (w potoku płynącego tłumu bywało, że czas ten był zredukowany tylko do przejścia przed płótnem). Mając wejściówkę udajemy się do Parku Królewskiego na tyłach katedry gdzie zaczynamy wędrówkę zadaszonym korytarzem z namiotów, po drodze sprawdzane są nasze wejściówki i ma miejsce kontrola bezpieczeństwa (zakaz wnoszenia płynów i ostrych przedmiotów). W zależności od dnia może się okazać, że wejdziemy przed Całun natychmiast, a bywają też takie (szczególnie piątki, soboty i niedziele) kiedy pomimo godziny z wejściówki trzeba jeszcze poczekać. Przed samym wejściem puszczany jest kilkuminutowy film pokazujący wszystkie najważniejsze punkty na Całunie. Następnie w kilkudziesięcioosobowej grupie wchodzimy do katedry za główny ołtarz, gdzie wystawiony jest Całun i tutaj z odległości ok. 4m możemy oglądać delikatnie oświetlony Całun przez około 10 minut (w wypadku dużej ilości chętnych czas ten może być krótszy).

DEON.PL POLECA

Alternatywnym sposobem obejrzenia Całunu - z większej odległości ok. 10m, ale za to bez konieczności rejestracji i bez limitu czasowego jest wejście do katedry - Całun znajduje się z tyłu za ołtarzem. Pochodząc do przodu w kierunku ołtarza znajdziemy się tylko o kilka metrów (o odległość przezbiterium) dalej od Całunu niż alejki wytyczone za ołtarzem dla odwiedzających wchodzących od strony kolejki.

Będąc w Turynie warto też odwiedzić Muzeum Całunu (Museo della Sindone) przy Via San Domenico 28 (wstęp 6 euro), więcej informacji na temat muzeum znajdziemy na stronie internetowej oraz Sanktuarium Don Bosco (Via Maria Ausiliatrice 32, donbosco-torino.org), które jest miejscem życia i pracy Św. Jana Bosco, a także domem macierzystym i duchowym centrum Salezjanów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tegoroczne wystawienie Całunu jest bezpośrednio związane z 200-letnią rocznicą urodzin św. Jana Bosko.

Tych wszystkich którzy nie mają możliwości aby udać się do Turynu zapraszamy na naszą Wystawę "Kim jest człowiek z Całunu" w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie można obejrzeć pełnowymiarową, współczesną kopię Całunu, obrazy trójwymiarowe wizerunku z Całunu oraz realistyczny posąg Chrystusa, a także zapoznać się z historią płótna i badanami naukowymi poświęconymi tej niezwykłej Relikwii.

Dla grup liczących powyżej kilku osób istnieje możliwość oprowadzenia po wystawie i wysłuchania wykładu na temat Całunu. Możliwe jest również zaproszenie przewodników pracujących na wystawie do parafii, szkół itd. z prezentacją multimedialną poświęconą Całunowi. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa mieści się w budynku Instytutu Dialogu Międzykulturowego (z prawej strony kościoła patrząc od strony wieży). Wejście do budynku obok sklepiku. Ekspozycja jest dostępna codziennie (także w niedziele) w godz. 9.00-17.00. Kontakt i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. 786 818 960; e-mail: calun@janpawel2.pl .

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Z pielgrzymką przed Całun
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.