Za co Indie pokochały Jana Pawła II?

Za co Indie pokochały Jana Pawła II?
„Przyjechał do Indii jako pielgrzym pokoju. Jego przesłanie na rzecz pokoju i solidarności jest bardzo ważne w wieloetnicznym, wieloreligijnym społeczeństwie indyjskim (fot. Todd Ehlers / flickr.com)
KAI / slo

„Pielgrzym pokoju. Śladami jedności i miłości” to tytuł wydanej w Indiach kroniki pierwszej wizyty apostolskiej Jana Pawła II w tym kraju. Książka upamiętniająca wizytę w 1986 r. powstała z inicjatywy nuncjatury apostolskiej w Delhi we współpracy z episkopatem Indii.

Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami. W części opisującej przebieg pielgrzymki zawarto wiele obszernych cytatów z homilii i innych wypowiedzi Jana Pawła II. Drugą część książki stanowią wspomnienia uczestników i obserwatorów wizyty apostolskiej. Do publikacji dołączono płytę CD z tekstami zarówno homilii papieskich jak i innych wypowiedzi papieża.

We wstępie do książki kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju i przewodniczący episkopatu Indii, wspomina, że wizyta Jana Pawła II w 1986 roku jest ciągle żywa w jego pamięci. “W każdym miejscu, które odwiedził wtedy w Indiach, przekazywał nam tak wiele ważnych nauk. Ważne było nie tylko to co mówił, ale jak mówił – pasja z jaką przekazywał nauczanie była bardzo inspirująca. Indie go pokochały” – pisze indyjski hierarcha.

Książka relacjonuje liczne spotkania papieża z chrześcijanami i przedstawicielami innych wyznań obecnych w Indiach. Nuncjusz apostolski w New Delhi, abp Salvatore Pennacchio przypomina, że w swoim nauczaniu w Indiach ”Jan Paweł II podkreślał potrzebę i wagę dialogu międzyreligijnego, wolności religijnej i działań na rzecz pokoju”. „Przyjechał do Indii jako pielgrzym pokoju. To Jego przesłanie na rzecz pokoju i solidarności jest bardzo ważne w wieloetnicznym, wieloreligijnym społeczeństwie indyjskim” – zaznacza watykański dyplomata.

DEON.PL POLECA


W książce przypomniano również beatyfikację w południowo indyjskim stanie Kerala dwojga duchownych indyjskich: s. Alfonsy i o. Kuriakosa Chavara. Byli to pierwsi w dziejach Kościoła błogosławieni pochodzenia indyjskiego.

Obecny na uroczystościach beatyfikacyjnych w Kottayam ówczesny metropolita abp Mar Kuriakos Kunnacherry wspomina homilię i papieskie wezwanie, że wszyscy „jesteśmy powołani do świętości”. Metropolita wspomina również, że pragnienie jedności chrześcijan było bardzo podkreślane we wszystkich wypowiedziach Jana Pawła II w Kerali, która jest regionem, w którym współżyją trzy tradycje katolickie Indii – łacińska, syromalabarska i syromalankarska. „W diecezji Kottayam poruszył serca wielu. Pozostaje w naszej pamięci jako człowiek niezwykły - wybrany i przysłany do nas, głoszący nam słowo Boże” – wspomina abp Kunnachery. Papieskie wezwanie do jedności w rodzinach i w parafiach, w Kościele lokalnym i pomiędzy różnymi tradycjami katolickimi pozostało w pamięci emerytowanego arcybiskupa Goa, Raula Nicolau Gonzalesa.

W publikacji zamieszczono także wspomnienia innych uczestników wizyty. Kard. Stanisław Dziwisz przywołał słowa Jana Pawła II wygłoszone w Bombaju do młodzieży. Papież przypomniał wtedy, że Jezus Chrystus i jego nauczanie są obecne w południowych Indiach od prawie dwóch tysięcy lat, a pierwsi chrześcijanie przybyli do Indii w czasach św. Tomasza Apostoła.

Kard. Telesfore Toppo wspomina jak głęboko poruszającym przeżyciem było przybycie papieża do Ranchi – stolicy indyjskiego chrześcijaństwa plemiennego, które tak cenił Jan Paweł II. Wyrazem tego uznania był fakt, że właśnie w Ranchi wręczył wtedy kapelusz kardynalski ówczesnemu arcybiskupowi Telesforowi Toppo, który pochodzi ze autochtonicznej społeczności plemiennej, która odeszła od swych tradycyjnych wierzeń animistycznych oraz szamańskich i przyjęła chrześcijaństwo. „Chciał do nas przyjechać i dobrze się stało, że biskupi włączyli Ranchi do trasy pielgrzymki, aby zrealizować jego wielkie pragnienie spotkania z plemieńcami. Ludność plemienna miała dla niego pełen uwielbienia szacunek” – napisał kard. Toppo.

Hierarcha wspomina również słowa wysokiego rangą policjanta obecnego służbowo na uroczystościach w Ranchi. „Wszystkie surowe środki bezpieczeństwa wydały się zbędne, gdy zobaczyłem morze skupionych na modlitwie wiernych. Nigdy dotąd nie odczułem tak mocno obecności autorytetu religijnego, jak w przypadku Ojca Świętego. Doznałem uczucia obecności Bożej” – powiedział wówczas policjant.

Arcybiskup Henry D’Souza wspomina przyjazd Jana Pawła II do Kalkuty, jednego z czternastu miejsc na trasie papieskiej pielgrzymki. Tłumy entuzjastycznie witały papieża na ulicach, gdy jechał do domu bł. Matki Teresy.

Abp Delhi Vincent Concessao przypomina z kolei wizytę papieża Polaka w Rajgat - miejscu upamiętniającym Mahatmę Ghandiego – gdzie po zwykłym uroczystym uczczeniu pamięci indyjskiego przywódcy nastąpiły nieoczekiwanie długie chwile skupienia i modlitwy papieża w miejscu kremacji Mahatmy.

Charakteryzując nauczanie Jana Pawła II przedstawione w publikacji ks. Arnaldo Catalan, pierwszy sekretarz nuncjantury apostolskiej w Delhi przypomina, co było istotą papieskiego nauczania w Indiach. „Szerzenie pokoju, dialogu międzyreligijnego i braterstwa pomiędzy ludźmi należącymi do różnych wyznań i kultur” – zaznacza Catalan.

Pierwsza wizyta apostolska Jana Pawła II w Indiach odbyła się w dniach od 1 do10 lutego 1986 roku. Papież odwiedził wtedy czternaście miejsc. Druga wizyta papieża-Polaka miała miejsce w 1999 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Za co Indie pokochały Jana Pawła II?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.