"Zaadoptuj krzyż" - nowa inicjatywa Akcji Katolickiej i KSM
Krzyż – przydrożny albo osiedlowy, stojący sobie zwyczajnie i od zawsze. Nie zawsze jednak jego obecność w przestrzeni publicznej wiąże się z szacunkiem i troską. Coraz częściej mamy do czynienia z aktami wandalizmu i profanacji, ale o wiele mniej zwracamy uwagę na akty… obojętności.
Jaki jest efekt? Krzyż, który niszczeje, bo ktoś, kto zajmował się nim od wielu lat, zmarł lub przestał móc wychodzić z domu. By zaopiekować się znakami wiary w przestrzeni publicznej, Akcja Katolicka i KSM dwóch diecezji – świdnickiej i częstochowskiej - zaproponowały młodym inicjatywę „Zaadoptuj krzyż”.
Wystarczą trzy kroki
Na czym polega inicjatywa? Jest bardzo prosta. Wystarczy… rozejrzeć się po okolicy i upewnić się, że żaden przydrożny albo miejski krzyż nie zostaje zaniedbany i bez opieki.
Jak piszą organizatorzy na stronie akcji, by zaadoptować krzyż, wystarczy wykonać trzy kroki. Pierwszy – „znajdź” – to zaproszenie do znalezienia w swojej okolicy krzyża, który wymaga uwagi, odnowienia, zadbania. Drugi krok to „odnów”. Organizatorzy zachęcają, by zacząć od rozmowy z proboszczem, przemyśleć możliwości, sposób, w jaki można dokonać renowacji, zebrać osoby, które będą chciały się tym wspólnie zająć. Trzeci krok to „zaadoptuj” – co w praktyce sprowadza się nie tylko do jednorazowego zadbania o zniszczony krzyż, ale też do dłuższej troski o jego wygląd i stan.
Cel: podkreślenie obecności krzyża
Akcja rozpoczęła się 20 listopada, w wigilię Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata, kiedy to zainaugurował ją krajowy asystent Akcji Katolickiej, biskup Marek Mendyk. Jak informują organizatorzy, zasadniczym celem inicjatywy jest podkreślenie obecności krzyża w przestrzeni publicznej nie tylko jako trwałego elementu naszej kultury, ale miejsca chwały i zwycięstwa Chrystusa.
Efekty swoich działań można pokazać na specjalnie stworzonej stronie internetowej crucemtuam.pl , która poza informacjami na temat akcji daje także możliwość dodania do mapy odnowionego i zaadoptowanego krzyża. Od momentu rozpoczęcia akcji na mapie pojawiło się już pięć miejsc, w których zniszczony krzyż został wzięty pod opiekę. Formularz pozwala na dodanie zdjęć oraz krótkiego opisu działań wykonanych w ramach akcji.
Źródło: archiczest.pl / crucemtuam.pl / mł
Skomentuj artykuł