Zagraża nam kłamstwo, które udaje prawdę
Uroczystość Wszystkich Świętych kieruje nasze spojrzenie ku niebu, które jest naszym wspólnym domem. Jest Domem Boga z ludźmi- mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Mszy św. w kościele rektorskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule.
W homilii abp Depo podkreślił, że "dzisiaj na cmentarzu wyznajemy, że ze śmiercią nie wszystko się kończy", bo, jak przekonywał, "jest nowe niebo i nowa ziemia. Jest nowe życie jako spełnienie najgłębszych pragnień ludzkiego serca za miłością".
Metropolita częstochowski w kontekście nowej ewangelizacji przypomniał, że "pierwszym wymiarem ewangelizacji jest nawrócenie naszego pojedynczego serca". "Aby zobaczyć światło Ewangelii w ciemności sekularyzmu trzeba nam zacząć od przemiany ludzkiego serca. To jest zadanie każdego z nas"- kontynuował abp Depo.
Metropolita częstochowski podkreślił, że "gdy przychodzimy na groby naszych najbliższych musimy postawić sobie pytanie o prawdę o nas samych i o naszym życiu". Jezus pokazał nam, że są takie odejścia, będące sposobem nowej obecności. Nadzieja posyła nas na groby bliskich, żeby powiedzieć: "Wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Tego przyjścia w chwale"- mówił metropolita częstochowski.
Zdaniem abp Depo tym co nam dzisiaj najbardziej zagraża jest grzech, który udaje dobro i kłamstwo, które udaje prawdę. "Świat odwracając się od Boga, Jego Praw, będzie zawsze tworzył własną prawdę, która jest kłamstwem. Będzie tworzył własne zło i podkreślał, że to jest dobro dla ludzi. Ewangelia nie jest łatwą nowiną i nie zwodzi człowieka"- kontynuował abp Depo.
Metropolita częstochowski wskazał również na znaczenie Eucharystii. "Nie ma większego zmagania się Boga o człowieka jak Eucharystia. To nie jest film powracający do nas sprzed dwóch tysięcy lat. To jest rzeczywistość, że tu i teraz na naszych oczach Jezus oddaje życie za nas"- mówił metropolita częstochowski.
W krypcie kościoła abp Depo modlił za zmarłych biskupów pomocniczych: bp. Antoniego Jacka Zimniaka, bp. Stanisława Czajkę, bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka, a także za zmarłych księży z kapituły częstochowskiej. Po Mszy św. poprowadził procesję żałobną.
Skomentuj artykuł