Grekokatolicy nie obchodzą Wszystkich Świętych

Grekokatolicy nie obchodzą Wszystkich Świętych
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
KAI / pz

Kościół greckokatolicki nie obchodzi uroczystości Wszystkich Świętych ani Dnia Zadusznego. Zmarłych wspomina kilka razy w roku, szczególnie w tygodniu wielkanocnym. Jednak 1 listopada wierni tego obrządku często odwiedzają groby swoich bliskich.

Czasem szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych dla grekokatolików jest Wielkanoc. Groby swoich bliskich odwiedzają przede wszystkim w czasie oktawy wielkanocnej, kiedy odbywają się również procesje na cmentarze. Zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem powstania do nowego życia, zapowiada również zmartwychwstanie wszystkich ochrzczonych. Zmarłych wspomina się także w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Pamięci zmarłych poświęcona jest również Zaukopijna Sobota (nazywana też Mięsopustną), przypadająca przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, pięć pierwszych sobót Wielkiego Postu, oraz wspomnienie św. Dymitra 8 listopada.

W liturgii i modlitwie brewiarzowej używa się w te dni specjalnych tekstów za zmarłych, odprawiane jest również nabożeństwo żałobne - Panachyda.

DEON.PL POLECA

Kościół greckokatolicki jest najliczniejszym spośród ponad 30 katolickich Kościołów wschodnich. Liczy ok. 7 mln wiernych na całym świecie. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat. W Polsce jest ok. 50 tys. grekokatolików skupionych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grekokatolicy nie obchodzą Wszystkich Świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.