Zakończono peregrynację kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej

Zakończono peregrynację kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
PAP/ kb

Mszą św. odprawioną w niedzielę w katedrze w Poznaniu zakończono peregrynację kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej. Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej trwało od maja 2019 r. i było przerywane z powodu pandemii koronawirusa.

Nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy" rozpoczęło się w maju 2019 roku. Pierwotnie miało się ono odbywać do 26 września 2020 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa peregrynacja była przerywana. Ostatecznie Obraz Jasnogórski trafił do wszystkich 415. parafii archidiecezji, a także do kościołów rektoralnych, domów zakonnych oraz zakładów karnych.

DEON.PL POLECA
Uroczystości zakończenia peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji rozpoczęły się w sobotę wieczorem. Ich kulminacją była niedzielna msza św. koncelebrowana przez zaproszonych biskupów oraz dziekanów z wszystkich dekanatów archidiecezji, którą odprawiono w katedrze poznańskiej.

Peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego

W słowach wstępu do mszy św., odczytanych przez bp. Grzegorza Balcerka, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślił, że celem pierwszej peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego, trwającej od 1957 r. do 1984 r., było „wejście Maryi w nasze życie codzienne”.

„I faktycznie to pierwsze nawiedzenie okazało się tryumfalną procesją Matki Bożej przez Polskę, a jego owocem było wiele nawróceń, pojednanie zwaśnionych, ale przede wszystkim umocnienie wiary Polaków’ – przypomniał.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że po pierwszym nawiedzeniu Obrazu Jasnogórskiego podjęto decyzję, o powtórzeniu peregrynacji. „W międzyczasie bowiem wyrosły nowe pokolenia, które nie doświadczyły pierwszego nawiedzenia. Nadeszły nowe czasy niosące ze sobą inne wyzwania duchowe” – napisał.

„To drugie nawiedzenie, rozpoczęte po ponad 40. latach, pod hasłem +Z Maryją w nowe czasy+, przypomniało nam, że Maryja ciągle pamięta o swoich dzieciach, choć nie raz może nam się wydawać, że one o niej coraz częściej zapominają” – wskazał abp Gądecki.

Metropolita dodał, że trwające od 18 maja 2019 r. drugie nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej miało zakończyć się 26 września 2020 r., jednak wydłużyło się ono w wyniku dwóch przerw spowodowanych pandemią koronawirusa.

„Matczyna obecność Maryi pośród nas pomogła nam rozwijać się i dojrzewać do tego, abyśmy nie ulegali lenistwu, nie poprzestawali na wygodnym życiu, zadowalając się posiadaniem rzeczy. Pomogła nam stawać się ludźmi bardziej odpowiedzialnymi, dążącymi do wielkich ideałów. Pomogła nie ulegać namiętnościom, nie iść za obowiązującą modą” – napisał.

Abp Gądecki wyraził nadzieję, że drugie nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji pozostawi trwały ślad w postaci „pogłębionego życia sakramentalnego, większej miłości bliźniego, większej troski o potrzebujących, ożywienia życia duchowego naszych parafian”.

W słowach skierowanych do wiernych, odczytanych na zakończenie mszy św., abp Gądecki zaznaczył, że „liczne uczestnictwo wiernych w trakcie nawiedzenia” było zarówno wyznaniem wiary, ale także „dowodem niesłabnącego kultu maryjnego pośród naszych diecezjan, zaskoczeniem dla niedowiarków, którzy uważali peregrynację za zjawisko stare i niemodne”.

„Spełniły się nasze oczekiwania pokładane w nawiedzeniu.(…) Czego ostatecznie nauczyła nas ta peregrynacja? Przede wszystkim tego, że bez względu na nasze widzimisię, Bogu objawiającemu się należy okazać posłuszeństwo wiary. Takie posłuszeństwo jakie Maryja okazała w momencie zwiastowania” - podsumował abp Gądecki.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny w swojej homilii podkreślił rolę „macierzyńskiej opieki Maryi” w życiu indywidualnym, społecznym i narodowym. „Bez Jej opieki nie przetrwalibyśmy jako naród” – zaznaczył.

„Ona przez wieki kształtowała naszą tożsamość narodową. Zgromadzeni wokół Niej czujemy się rodziną i u Niej mamy pomoc w drodze do Boga. I może właśnie dlatego tak chętnie gromadzimy się wokół Matki” – mówił.

„W Jej obecności pragniemy przeprosić Boga za akty profanacji, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w naszej ojczyźnie, za bezczeszczenie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Chcemy także modlić się w intencji kapłanów, sióstr zakonnych, by w tych trudnych czasach, czasach ataków na osoby duchowne, mieli świadomość, że nie są pozostawieni sami sobie” – powiedział abp Kupny.

Zaapelował, by wierni nie ulegali „pokusie odpowiadania złem za zło”. „Zabiegajcie o pokój w waszych rodzinach, w sąsiedztwie, w naszej ojczyźnie. Tyle podziałów, tyle tego wszystkiego. Bądźcie mądrzy, zabiegajcie o pokój w naszej ojczyźnie” – mówił.

„W obecnych czasach niektórzy zamiast słuchać słów Chrystusa posługują się nimi dla własnych celów. Czynią je pretekstem do wyrażania własnych punktów widzenia, do potwierdzenia swoich racji, nawet na różnych świeckich wiecach, jak to było w nie tak dalekiej przeszłości. W spotkaniach przedwyborczych można było usłyszeć, jak niektórzy cytowali słowa Pisma Świętego. Tak nie wolno czynić. Słowem Bożym nie wolno manipulować, nie wolno zmieniać jego sensu” – podkreślił.

Metropolita wrocławski powiedział, że „Maryja widzi co dzieje się w sercach jej dzieci, widzi co się dzieje w sercach naszych”.

„Z coraz większą siłą ujawniają się gniew, kłótnie, przekleństwa, zazdrość, nienawiść, brak szacunku dla bliźniego, nieposzanowanie życia, profanacje, ataki na Kościół, wyśmiewanie ludzi wierzących, odrzucanie i wyśmiewanie chrześcijańskich norm moralnych, narzucanie fałszywych ideologii, lekceważenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoją wiarą i wyznawanymi normami moralnymi. Ujawniają się te zamysły serc wielu” – mówił.

Dodał, że „Maryja widzi puste serca pozbawione miłości i modli się”. „Wie, że jej syn może wypełnić puste stągwie serc winem miłości. Jest tego pewna i o to Go prosi” – powiedział abp Kupny.

W kwietniu rozpocznie się nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej, które potrwa do lutego 2023 r.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Stefan Wyszyński

Przemówienia wygłoszone przez Stefana kardynała Wyszyńskiego w sanktuarium na Jasnej Górze – od uwolnienia Księdza Prymasa w roku 1956 do jego ostatnich pielgrzymek w roku 1980. Antologia obejmuje teksty skierowane do kapłanów, rodziców, młodzieży, nauczycieli,...

Skomentuj artykuł

Zakończono peregrynację kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.