Zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

W czterdziestu kościołach na całych Węgrzech odbyła się polsko-węgierska modlitwa podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przed 52. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w Budapeszcie. Peregrynacja rozpoczęła się od 2 lutego 2020 r. od Polskiej Parafii Personalnej w dzielnicy Budapesztu Koebanya, a zakończyła pod koniec sierpnia bieżącego roku w Gyoer na północnym zachodzie kraju.

Poinformował o tym PAP sekretarz rzecznika narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Szabolcs Sutarski. To właśnie rzecznik Ewa Ronay zainicjowała i zorganizowała peregrynację.

Specjalnie pod kątem modlitwy zakupiono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który był przenoszony do kolejnych kościołów. Modlitwa węgierska była odmawiana przez węgierskiego księdza, a polska przez polskiego lub – jeśli go w danej parafii nie ma – przez kogoś z polskiego samorządu.

Wśród miejsc, gdzie modlono się podczas peregrynacji, znalazły się m.in. miejscowości nad Balatonem, np. Keszthely czy ważne w historii stosunków polsko-węgierskich Balatonboglar, gdzie podczas II wojny światowej działała szkoła polska dla polskich uchodźców. Z dużych miast obraz trafił m.in. do Egeru na północnym wschodzie kraju, Debreczyna niedaleko granicy z Rumunią czy Peczu przy granicy z Serbią. Odwiedził jednak również wiele małych miejscowości.

„Chcemy podkreślić, że nasza wieloletnia przyjaźń wyraża się również w naszej wspólnej modlitwie, w naszej wierze chrześcijańskiej” – mówiła PAP Ronay, inicjując peregrynację.

Kongres Eucharystyczny miał się początkowo odbyć jesienią ubiegłego roku, ale z powodu pandemii został przesunięty o rok. Restrykcje przeciwepidemiczne były również powodem, dla którego peregrynację dwukrotnie zawieszano – od końca marca do połowy lipca 2020 oraz od połowy września do końca marca br.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach 5-12 września, a zakończy go msza święta, którą odprawi papież Franciszek.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Tytuł „Boża Rodzicielka” jest podstawowym tytułem, którym wspólnota wierzących od zawsze czci Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkie inne tytuły przypisywane Maryi mają uzasadnienie w tym, że jest Matką Odkupiciela, stworzeniem ludzkim wybranym przez Boga do wypełnienia...

Skomentuj artykuł

Zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.