Zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
W czterdziestu kościołach na całych Węgrzech odbyła się polsko-węgierska modlitwa podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przed 52. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w Budapeszcie. Peregrynacja rozpoczęła się od 2 lutego 2020 r. od Polskiej Parafii Personalnej w dzielnicy Budapesztu Koebanya, a zakończyła pod koniec sierpnia bieżącego roku w Gyoer na północnym zachodzie kraju.
Poinformował o tym PAP sekretarz rzecznika narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Szabolcs Sutarski. To właśnie rzecznik Ewa Ronay zainicjowała i zorganizowała peregrynację.
Specjalnie pod kątem modlitwy zakupiono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który był przenoszony do kolejnych kościołów. Modlitwa węgierska była odmawiana przez węgierskiego księdza, a polska przez polskiego lub – jeśli go w danej parafii nie ma – przez kogoś z polskiego samorządu.
Wśród miejsc, gdzie modlono się podczas peregrynacji, znalazły się m.in. miejscowości nad Balatonem, np. Keszthely czy ważne w historii stosunków polsko-węgierskich Balatonboglar, gdzie podczas II wojny światowej działała szkoła polska dla polskich uchodźców. Z dużych miast obraz trafił m.in. do Egeru na północnym wschodzie kraju, Debreczyna niedaleko granicy z Rumunią czy Peczu przy granicy z Serbią. Odwiedził jednak również wiele małych miejscowości.
„Chcemy podkreślić, że nasza wieloletnia przyjaźń wyraża się również w naszej wspólnej modlitwie, w naszej wierze chrześcijańskiej” – mówiła PAP Ronay, inicjując peregrynację.
Kongres Eucharystyczny miał się początkowo odbyć jesienią ubiegłego roku, ale z powodu pandemii został przesunięty o rok. Restrykcje przeciwepidemiczne były również powodem, dla którego peregrynację dwukrotnie zawieszano – od końca marca do połowy lipca 2020 oraz od połowy września do końca marca br.
52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach 5-12 września, a zakończy go msza święta, którą odprawi papież Franciszek.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł