Zakończył się Ogólnopolski Zjazd Egzorcystów

KAI / drr

23. Ogólnopolski Zjazd Egzorcystów zakończył się 18 listopada w Niepokalanowie. Uczestniczyło w nim ponad stu księży egzorcystów i kapłanów przygotowujących się do tej posługi. Obecni byli również egzorcyści m.in. z Litwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych.

Egzorcyści omawiali też poszczególne przypadki zniewolenia duchowego, z którymi mieli do czynienia w swojej kapłańskiej posłudze. Na zakończenie konferencji zwrócono uwagę na potrzebę powołania do istnienia internetowego portalu informacyjnego o tematyce zagrożeń duchowych, a przez to na większy nadzór nad publikacjami o tematyce demonologicznej.

Ks. Marian Piątkowski, koordynator egzorcystów w Polsce, mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski, podkreślił rekolekcyjny charakter zjazdu. - Są zarówno modlitewne spotkania, jak i adoracja Najświętszego Sakramentu. Interesujemy się przede wszystkim Panem Bogiem i Jego dobrocią wobec ludzi, a na drugim miejscu dopiero, złym duchem i jego wpływem na nas - przyznał ks. Piątkowski.

Ks. Grzegorz Zaolszewski potwierdził, że egzorcyści widzą w społeczeństwie tendencję do fascynacji złem i jednocześnie banalizację zła. Diecezjalny duszpasterz osób zagrożonych działalnością sekt i okultyzmu z Gdańska przyznał jednak, że „kapłani są zbudowani tym, że ich współbracia są osobami skromnymi i otwartymi na działanie łaski”. - Jesteśmy narzędziami w ręku Pana Boga. To On działa, a nie człowiek. To Bóg zmusza złego ducha do opuszczenia osób czy przedmiotów - zaznaczył duchowny.

Ks. Zaolszewski podkreślił, że Niepokalanów jest najdogodniejszym miejscem na tego typu spotkania. - To właśnie u stóp Niepokalanej, gdzie Ona dokonuje zwycięstwa dzięki swojemu wstawiennictwu, miejsce to jest najlepsze dla tych, którzy posługują modlitwą o uwolnienie. To tutaj o. Maksymilian pokazał, jak zawierzyć Matce Bożej - powiedział.

DEON.PL POLECA

Ks. Andrzej Grefkowicz podkreślił istotną rolę współpracy egzorcystów z psychologami. - Często bywa, że w trakcie prowadzenia osoby, która już korzysta z posługi egzorcysty, równolegle potrzeba towarzyszenia psychologicznego - zauważył egzorcysta archidiecezji warszawskiej.

W Polsce jest obecnie ponad 100 mianowanych przez biskupów egzorcystów. Ogólnopolski Zjazd Egzorcystów odbył się już po raz drugi w tym roku. Kolejne spotkanie odbędzie się w Niepokalanowie w lutym 2011 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończył się Ogólnopolski Zjazd Egzorcystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.