Zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu

Zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu
(fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

W noworoczne popołudnie 1 stycznia zakończyło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z francuskiego Taizé. Uczestnicy wydarzenia gościli u mieszkańców Wrocławia i okolicznych miejscowości.

Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie to było okazją do poszukiwania odpowiedzi na stawiane sobie pytania poprzez wspólną modlitwę oraz doświadczenie gościnności.

Na ostatni dzień nie zaplanowano specjalnego programu w parafiach goszczących. Uczestnicy mogli wziąć udział w noworocznej Eucharystii oraz pożegnalnym obiedzie z goszczącymi ich rodzinami, po którym, ok. 16:00, wyruszyli w drogę powrotną. Większość pątników wyjechała w różne strony Europy autokarami z parkingów położonych w okolicy wrocławskiego stadionu.

DEON.PL POLECA

Brat Marek ze Wspólnoty Taizé, w rozmowie z KAI podkreślił, że wszystkie miejsca spotkań były przepełnione. - Hala Stulecia była pełna, musieliśmy obok niej rozstawić namiot dla osób, które się nie zmieściły. Samych przyjezdnych było ponad 15 tysięcy, ciężko teraz oszacować dokładne liczby, ale myślę, że było ok. setki, może nawet tysięcy wolontariuszy – podsumował. Duchowny dodał, że wiele osób uczestniczyło tylko w poszczególnych dniach lub wydarzeniach. - Modlitwy były otwarte dla wszystkich. Mnóstwo wolontariuszy z poprzednich lat przyjechało teraz ze swoimi rodzinami. Wiele osób znałem z ubiegłych lat – tłumaczył.

Jak podkreślił, spotkanie młodych spełniło oczekiwania organizatorów. - Wszyscy wracali pełni entuzjazmu. Kiedy odwołujemy się do źródła, którym jest Bóg, możemy czerpać z Jego życiowej radości. Hasło wydarzenia „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni” zostało podchwycone przez młodych, którzy wracają do domów, ale myślę, że będą pamiętać gdzie jest źródło – podsumował brat Marek.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się 28 grudnia 2019 r. z chwilą przybycia i rozmieszczenia poszczególnych grup młodzieży w różne wrocławskie lokalizacje (Hala Stulecia, Stadion Wrocław oraz w inne miejsca).

Główny organizator spotkania – Wspólnota z Taizé powstała w 1940 z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy nietypowo dla tego odłamu chrześcijaństwa (protestantyzm odrzuca życie zakonne) działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a ostatnio także prawosławni i dziś wspólnota z wioski we francuskiej Burgundii ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.

Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Trzykrotnie takie spotkania odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96) i raz w Warszawie (1999/2000). W sumie młodych chrześcijan gościły dotychczas 16 miast europejskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.