Zakończyły się Dni ks. Sarbiewskiego

Zakończyły się Dni ks. Sarbiewskiego
(fot. Sławomir Zembrzuski)
Logo źródła: Jezuici Krzysztof Dorosz SJ / pk

Doroczne Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego SJ są już stałym punktem kulturalno-religijnych wydarzeń na Mazowszu. W tym roku od 11 do 13 kwietnia odbywała się XI edycja, która została zorganizowana wspólnym staraniem instytucji kulturalnych, samorządowych, kościelnych i oświatowych Północnego Mazowsza, a zwłaszcza Płońska, Sarbiewa, Baboszewa, Pułtuska i Ciechanowa.

Kilkudniowe spotkanie rozpoczęło się w Płońsku od wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Sarbiewskiego", którymi spośród 76 autorów, jacy nadesłali swoje prace, zostali: Anna Piliszewska z Wieliczki oraz Miłosz Anabell i Bożena Kaczorowska z Warszawy. Wypowiadając się w imieniu jury konkursu, o. Krzysztof Dorosz SJ podkreślił inspirujący wpływ "Horacego z Mazowsza" na poetów, którzy od 11 lat przysyłają swoje wiersze z różnych stron kraju, a nawet z zagranicy. Płońskie spotkanie uświetniła w śpiewająco poetycki sposób Renata Przemyk, której występ bardzo spodobał się publiczności, a ciąg dalszy wypełniła noc poetów z uroczym koncertem Pawła Krupki, hellenisty i dyplomaty.

Drugiego dnia w Sarbiewie (w miejscu urodzenia poety-jezuity) przypadło rozstrzygnięcie konkursu krasomówczego dla młodzieży. W miejscowej Szkole Podstawowej, nazwanej imieniem Sarbiewskiego, uczestnicy z powodzeniem prezentowali współczesną sztukę oratorską, którą oceniało jury pod przewodnictwem prof. Elwiry Buszewicz z UJ. Młodzi laureaci z radością i ze wzruszeniem przyjmowali swoje pierwsze życiowe wyróżnienia. Po konkursie młodzież ze sztandarem szkoły przeszła do zabytkowego kościoła parafialnego, gdzie uroczyście celebrowano eucharystię z okolicznościową homilią ks. prof. Waldemara Graczyka z UKSW. Po Mszy św. odbył się tam koncert muzyki barokowej z recytacją utworów M. K. Sarbiewskiego w świetnej interpretacji Macieja Gąsiorka.

Trzeciego dnia w Akademii Humanistycznej w Pułtusku miała miejsce konferencja naukowa pt. "Znaczniki tożsamości kulturalnej Mazowsza", w czasie której dr Teresa Kaczorowska, prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, przedstawiła postać i osiągnięcia Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, zwanego "mazowieckim Horacym". W sesji, której współorganizatorem było Mazowieckie Kuratorium Oświaty, uczestniczyła duża grupa nauczycieli z Mazowsza, a także pracownicy naukowi Akademii Humanistycznej. Przy okazji konferencji odbyła się promocja publikacji pt. "Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ i jego twórczość", będącej pokłosiem zeszłorocznej sesji naukowej w Ciechanowie, poświęconej "chrześcijańskiemu Horacemu". Pułtuskiej konferencji towarzyszyła także wystawa fotografii Sławomira Zembrzuskiego "10 lat Międzynarodowych Dni M. K. Sarbiewskiego". W tym czasie z czytelnikami w Płońsku i Baboszewie spotkania autorskie odbywali zaproszeni twórcy: Magdalena Węgrzynowicz-Plichta z Krakowa, Janina Osewska z Augustowa, Romuald Mieczkowski z Wilna i Marek Czuku z Łodzi.

XI Dni Macieja Kazimierza Sarbiewskiego były, jak co roku, czasem ciekawych spotkań przy muzyce i poezji, promowania literackich i oratorskich talentów, powracania do postaci i twórczości wybitnego, jezuickiego poety z próbą odczytania go na nowo. Przywracana pamięć inspiruje i zatacza coraz szersze kręgi, a dzieje się to poprzez takie właśnie inicjatywy, jak Dni Sarbiewskiego, które od przyszłego roku mają stać się Festiwalem. Ranga wzrasta!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyły się Dni ks. Sarbiewskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.