Zakonnice: chcemy, aby uznano naszą posługę za diakonat

(fot. shutterstock.com)
pz

Zakonnice nie rezygnują z ubiegania się o diakonat. "Wydaje się nam, że przyznanie nam diakonatu byłoby słuszne, ponieważ ludzie w ten właśnie sposób nas postrzegają i wiele z nas jest powołanych do pełnienia posługi, która w rzeczywistości jest diakonatem".

To słowa matki Carmen Sammut, przewodniczącej Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich z wywiadu dla dziennika La Repubblica.

Dopuszczanie kobiet do diakonatu to jeden z wielu postulatów, które zakonnice wysunęły w ubiegły czwartek podczas spotkania z Papieżem. Siostry odwoływały się do praktyki pierwotnego Kościoła. Franciszek od razu jednak zastrzegł, że charakter posługi tak zwanych diakonis w pierwotnym Kościele nie jest jasny.

Obiecał to sprawdzić, a nawet powołać w tym celu komisję. Wczoraj wypowiedział się w tej sprawie watykański rzecznik, przypominając, że Kościół badał już tę sprawę, a Międzynarodowa Komisja Teologiczna poświęciła temu ważny dokument.

DEON.PL POLECA

Zdaniem matki Sammut kwestia bynajmniej nie jest zamknięta i ważne jest, by zaczęto o tym rozmawiać. Przypomina ona, że Jezus był blisko kobiet, pozwalał sobie na zachowania, które w tamtej epoce uchodziły za gorszące. "Potem jednak, niestety, Kościół rozdzielił mężczyzny i kobiety, i jest to podział katastrofalny" - podkreśla maltańska zakonnica. Nie ukrywa ona swego rozgoryczenia faktem, że na Ostatniej Wieczerzy Jezus jest przedstawiany wyłącznie w gronie mężczyzn. Wieczerza bez kobiet wydaje się jej niemożliwa. W każdym razie taka wizja Kościoła, w którego kierowniczym gronie są tylko mężczyźni, zakorzeniła się na dobre.

"Myślę, że nadszedł czas, aby się od niej wyzwolić i przywiązywać należytą wagę do obecności kobiet w Kościele" - powiedziała przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych. Zastrzegła ona jednak, że zakonnice nie marzą o kapłaństwie i biskupstwie. Chcemy jednak, aby uznano nasz diakonat jako posługę, bo jest to korzystne dla ludzi - dodała matka Carmen Sammut.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zakonnice: chcemy, aby uznano naszą posługę za diakonat
Komentarze (8)
Agamemnon Agamemnon
17 maja 2016, 01:05
Liczą się fakty posługi a nie klasyfikacje posługi.
QQ
q q
16 maja 2016, 19:42
Do budy wiedźmy!
PM
Pola Magierska
16 maja 2016, 18:28
Ale my nie chcemy Waszej posługi jako diakonis! Żadna mądra kobieta nie chciałaby się wyświęcać na księdza.
QQ
q q
16 maja 2016, 19:22
Oczywiście. W ramach tzw. mądrości etapu. Tak trzymać. Konieczność dziejowa postępu jest oczywista i nieubłagana. Mówili już o tym tow. Marks, Engels i Lenin.
QQ
q q
16 maja 2016, 17:50
Siostry, dlaczego ograniczać się tylko do diakonatu. Kobieta na papieżycę ! To było by coś. Czy kobieta jest w czymś gorsza od mężczyzn ? Skąd ta opresyjna dyskryminacja. No, przecież w Ewangelii nigdzie nie ma expressis verbis takiego zakazu, tak samo jak nie ma nakazu odnośnie celibatu. Jedynym kryterium powinna być mądrość, miłość i działanie Ducha Św. A co z LGBT ? -Tyle możliwości...
PH
Patrycja Herda
16 maja 2016, 15:01
Cieżko wypowiadać mi się na ten temat ponieważ nie zgłębiłąm tej tematyki za bardzo. Na pewno przydałoby się to jeśli chodzi o sakrament spowiedzi. Wiem, że kapłan jest wyłącznie pośrednikiem w czasie sakramentu między nami a Bogiem aczkowiek kobietom łatwiej byłoby powierzyć swoje słabości drugiej kobiecie. Wychhodzi to z czysto ludzkich zachowań i sposobności. Uważam, że ta sprawa powinna być szerzej rozwinięta. I z chęcią dowiedziałąbym się o wszystkich postulatach sióstr zakonnych :)
Maciej Śliwowski
16 maja 2016, 13:37
A Maryja nie była "diakonnicą" choć była do tego bardziej kwalifikowaną niż wszytkie zakonne kandydatki razem wzięte!
16 maja 2016, 09:37
[url]https://mafrsouthernafrica.files.wordpress.com/2013/11/sr-carmen-sammut.png[/url]