Zakonnik zamordowany na Filipinach będzie błogosławionym

Zakonnik zamordowany na Filipinach będzie błogosławionym
Zdj. klaretyni.pl
KAI / tkb

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny o. Rhoela Gallardo. Zakonnik 21 lat temu został uprowadzony, torturowany, aż w końcu zamordowany przez terrorystów z grupy "Abu Sayyaf", która walczyła o niepodległe państwo muzułmańskie na południu Filipin - podała KAI.

21 marca 2000 roku we wsi Tumahubong na wyspie Basilan terroryści zaatakowali szkołę, którą prowadzili klaretyni. Porwali oni jej dyrektora, wówczas 34-letniego o. Rhoela, nauczycieli oraz ponad 50 uczniów. 3 maja 2000 r.

DEON.PL POLECAZakonnik zginął w ogniu krzyżowym pomiędzy trzymającą go jako zakładnika grupą Abu Sayyaf, a siłami bezpieczeństwa, próbującymi ratować porwanych. Wraz z ojcem zginęło również 3 nauczycieli i 5 dzieci. Otwarcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego odbyło się 3 maja w kościele parafialnym w Tumahubong.

Tamtejszy ordynariusz, bp Leo Dalmao, który także jest klaretynem, odprawił Mszę św., w czasie której powiedział, że „męczeństwo jest darem danym tym, którzy są go godni w oczach Boga”.

Z kolei prowincjał klaretynów o. Elias Abuyan Jr. wskazał, że o. Gallardo zrezygnował z lukratywnej kariery i sam zgłosił się do pracy w wiosce Tumahubong. Jego życie było ciągłym poszukiwaniem Boga i Jego ludu. Był człowiekiem modlitwy i prostoty, prawdziwym pasterzem, troszczącym się o swą trzodę.

O. Abuyan podkreślił, że kandydat na ołtarze „stawał w obronie Boga i był Mu wierny, aż do ostatniej kropli krwi”, gdy odmówił wyrzeczenia się wiary - informuje KAI.

Źródło: KAI/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakonnik zamordowany na Filipinach będzie błogosławionym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.