Zakopane: górale z całego świata będą się modlić w intencji ofiar i poszkodowanych w Tatrach

Zakopane: górale z całego świata będą się modlić w intencji ofiar i poszkodowanych w Tatrach
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
KAI / ms

Zespoły z całego świata biorące udział w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będą się modlić w intencji ofiar i poszkodowanych w Tatrach oraz o pokój na świecie.

Nabożeństwo będzie miało miejsce 23 sierpnia w sanktuarium na Krzeptówkach. Burmistrz Zakopanego ogłosił żałobę w mieście, ogłaszana jest ona także przez inne samorządy, m.in. Poronin czy Kościelisko.

W związku z ogłoszeniem żałoby w Zakopanem zmianie uległ program wydarzeń 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Uczestnicy wydarzenia spotkają się 23 sierpnia o godz. 13.30 na modlitwie o pokój w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej. Zespoły biorące udział w Festiwalu będą wspólnie modlić się w intencji ofiar tragedii w Tatrach, a także o zdrowie wszystkich poszkodowanych oraz w intencji służb zaangażowanych w akcję ratunkową.

Z kolei na godz. 17 w namiocie festiwalowym (Dolna Rówień Krupowa) zaplanowany był koncert finałowy Górale świata. Zamiast koncertu finałowego odbędzie się jedynie ceremonia wręczenia nagród, bez części artystycznej.

Kondolencje abpa Marka Jędraszewskiego po tragedii w Tatrach: módlmy się za ofiary >>

DEON.PL POLECA

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Tatrach, także na terenie Gminy Poronin została wprowadzona trzydniowa żałoba. Zgodnie z zarządzeniem wójta gminy, na czas żałoby od 23 do 25 sierpnia odwołane zostały wszystkie imprezy o charakterze rozrywkowym, których organizatorem jest Urząd Gminy Poronin lub jednostki organizacyjne Gminy Poronin. - Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia wszystkim poszkodowanym. Dziękujemy wszystkim służbom zaangażowanym w akcję ratunkową - mówi Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin.

Na znak żałoby zostały opuszczone do połowy flagi na masztach przed budynkiem Urzędu Gminy Poronin. Flagi przepasane kirem zostaną umieszczone na budynkach jednostek organizacyjnych Gminy Poronin.

Przewodniczący KEP modli się za ofiary tragedii w Tatrach >>

Odwołano także imprezy weekendowe w Gminie Kościelisko. - Nie ma mowy o zabawie i rozrywce. Taka tragedia w Tatrach, które są w granicach naszej gminy jeszcze się nie zdarzyła. Nie ma zatem mowy o prowadzeniu różnego rodzaju festynów - mówi Roman Krupa, wójt Gminy Kościelisko.

O ofiarach i osobach poszkodowanych w Tatrach będą pamiętać także uczestniczy Hołdymasu - Gminnych Dożynek w Czarnym Dunajcu, które zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. - Nasze wydarzenie rozpoczyna Msza św., jedną z jej intencji będzie modlitwa o życie wieczne dla ofiar śmiertelnych i o szybkie dojście do zdrowia dla innych osób poszkodowanych. Zmarłych uczcimy także minutą ciszy - mówi Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec.

Do tragedii w Tatrach doszło 22 sierpnia. Od uderzenia pioruna w rejonie Giewontu i szalejącej burzy z wiatrem zginęło 5 osób, w tym jedna po stronie słowackiej. Poszkodowanych zostało wiele osób. Przebywają one w małopolskich szpitalach. Wciąż też nie ma kontaktu z kilkoma osobami, które mogły przebywać w rejonie Giewontu w czasie wczorajszej burzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Skomentuj artykuł

Zakopane: górale z całego świata będą się modlić w intencji ofiar i poszkodowanych w Tatrach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.