Zakopane: premiera góralskiej opery o JP II

Zobacz galerię
Zakopane: premiera góralskiej opery o JP II
W sali kinowej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem wystawiono widowisko słowno muzyczne „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Forma widowiska zbliżona jest do opery są partie śpiewane solo, są również partie wykonywane przez chór.
KAI / wm

Kard. Stanisław Dziwisz uczestniczył w niedzielę w premierze opery góralskiej o Janie Pawle II. Czteroaktowe widowisko o związkach ludzi Podhala z polskim papieżem zaprezentowano w zakopiańskim kinie „Sokół”. W spektaklu bierze udział ponad 120 aktorów-amatorów i muzyków.

Oprócz metropolity krakowskiego w premierę obejrzał m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. „To wielkie wydarzenie i próba podjęcia na nowo przesłania Jana Pawła II, które nam zostawił podczas niezliczonych spotkań z nami – góralami” – mówił witając publiczność Andrzej Skupień, wicestarosta tatrzański.

Każdy z czterech aktów opery przygotowała inna grupa górali: z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego i Ludźmierza. Widowisko wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Współpracowali z nim m.in. Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie.

Strona muzyczna przedstawienia konsultowana była m.in. z Krzysztofem Trebunią Tutką. Zaś autorem libretta jest poroniański poeta – Franciszek Łojas Kośla.

DEON.PL POLECA

W czasie opery górale śpiewali przy akompaniamencie kapeli o spotkaniach z Janem Pawłem II w Watykanie, ale także na podhalańskiej ziemi w 1979 r. na nowotarskim lotnisku, oraz w 1997 r. w Zakopanem i w Ludźmierzu.

„Na tle wysokich szczytów Tatr/ Jawi się Pasterz Dobry Nowego czasu Chrystus – Brat/ Ład zaprowadzić nowy/ Posłuszni wobec Jego słów.../Tak nam dopomóż Bóg/ Tak nam dopomóż Bóg!” – śpiewają górale. Odwołano się ponadto do legendy o śpiących rycerzach w Tatrach.

W tekście wspomina się m.in. nazwiska kapłanów i innych osób zaangażowanych w przygotowanie pielgrzymek, m.in. ks. Tadeusza Juchusa kustosza ludźmierskiego sanktuarium i ks. Franciszka Juraszka, nieżyjącego już proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który podjął się organizacji pielgrzymki Jana Pawła II na nowotarskie lotnisko. W czasie przedstawienia nie zabrakło też regionalnego tańca dla Jana Pawła II.

Znana i bardzo ceniona zakopiańska artystka i zarazem scenograf w Teatrze im. Witkacego w Zakopanem Ewa Dyakowska – Berbeka przygotowała scenografię. Podczas poszczególnych aktów widzowie oglądali różne fotografie z życia Karola Wojtyły i pontyfikatu Jana Pawła II na tle Giewontu.

Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był ks. Władysław Zarębczan, do niedawna zakopiański duszpasterz, obecnie pracujący w Rzymie. Honorowy patronat nad operą góralską objął metropolita krakowski.

Przedstawienie będzie można zobaczyć jeszcze 23 czerwca w Nowym Targu w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i 12 sierpnia w Ludźmierzu w Domu Podhalańskim im. K. Przerwy – Tetmajera i W. Orkana.

Widowisko będzie wydane na płycie CD i DVD, do każdego egzemplarza będzie dodana książeczka z tekstem libretta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakopane: premiera góralskiej opery o JP II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.