Zakopane: premiera góralskiej opery o JP II

Zobacz galerię
W sali kinowej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem wystawiono widowisko słowno muzyczne „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Forma widowiska zbliżona jest do opery są partie śpiewane solo, są również partie wykonywane przez chór.
KAI / wm

Kard. Stanisław Dziwisz uczestniczył w niedzielę w premierze opery góralskiej o Janie Pawle II. Czteroaktowe widowisko o związkach ludzi Podhala z polskim papieżem zaprezentowano w zakopiańskim kinie „Sokół”. W spektaklu bierze udział ponad 120 aktorów-amatorów i muzyków.

Oprócz metropolity krakowskiego w premierę obejrzał m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. „To wielkie wydarzenie i próba podjęcia na nowo przesłania Jana Pawła II, które nam zostawił podczas niezliczonych spotkań z nami – góralami” – mówił witając publiczność Andrzej Skupień, wicestarosta tatrzański.

Każdy z czterech aktów opery przygotowała inna grupa górali: z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego i Ludźmierza. Widowisko wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Współpracowali z nim m.in. Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie.

DEON.PL POLECA

Strona muzyczna przedstawienia konsultowana była m.in. z Krzysztofem Trebunią Tutką. Zaś autorem libretta jest poroniański poeta – Franciszek Łojas Kośla.

W czasie opery górale śpiewali przy akompaniamencie kapeli o spotkaniach z Janem Pawłem II w Watykanie, ale także na podhalańskiej ziemi w 1979 r. na nowotarskim lotnisku, oraz w 1997 r. w Zakopanem i w Ludźmierzu.

„Na tle wysokich szczytów Tatr/ Jawi się Pasterz Dobry Nowego czasu Chrystus – Brat/ Ład zaprowadzić nowy/ Posłuszni wobec Jego słów.../Tak nam dopomóż Bóg/ Tak nam dopomóż Bóg!” – śpiewają górale. Odwołano się ponadto do legendy o śpiących rycerzach w Tatrach.

W tekście wspomina się m.in. nazwiska kapłanów i innych osób zaangażowanych w przygotowanie pielgrzymek, m.in. ks. Tadeusza Juchusa kustosza ludźmierskiego sanktuarium i ks. Franciszka Juraszka, nieżyjącego już proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który podjął się organizacji pielgrzymki Jana Pawła II na nowotarskie lotnisko. W czasie przedstawienia nie zabrakło też regionalnego tańca dla Jana Pawła II.

Znana i bardzo ceniona zakopiańska artystka i zarazem scenograf w Teatrze im. Witkacego w Zakopanem Ewa Dyakowska – Berbeka przygotowała scenografię. Podczas poszczególnych aktów widzowie oglądali różne fotografie z życia Karola Wojtyły i pontyfikatu Jana Pawła II na tle Giewontu.

Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był ks. Władysław Zarębczan, do niedawna zakopiański duszpasterz, obecnie pracujący w Rzymie. Honorowy patronat nad operą góralską objął metropolita krakowski.

Przedstawienie będzie można zobaczyć jeszcze 23 czerwca w Nowym Targu w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i 12 sierpnia w Ludźmierzu w Domu Podhalańskim im. K. Przerwy – Tetmajera i W. Orkana.

Widowisko będzie wydane na płycie CD i DVD, do każdego egzemplarza będzie dodana książeczka z tekstem libretta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakopane: premiera góralskiej opery o JP II
Komentarze (1)
T
Troll
22 września 2011, 07:13
Jakby jeszcze góralom przywieźli zwłoki JP2 to by zaczęli jeszcze go reanimować,jeszcze takich dewotów jak górali to nie widziałem.Po co oni tą operę zrobili aby dudtki wyciągnąć od turystów,znani są ze swojego skąpstwa i żdzierania pieniędzy od ludzi.