Zakopane: stulecie sanktuarium na Olczy

Zakopane: stulecie sanktuarium na Olczy
(fot. Ania i Artur Nowaccy / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic / CC BY-NC-SA 2.0)
5 lat temu
KAI / mh

- Pamiętajcie, że głoszenie słowa Bożego jest równie ważne jak świadectwo swojego życia - mówił do księży krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus podczas obchodów stulecia sanktuarium i parafii Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem na Olczy.

- Pamiętajcie, że głoszenie słowa Bożego jest równie ważne jak świadectwo swojego życia - mówił do księży krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus. 20 lipca biskup przewodniczył obchodom stulecia sanktuarium i parafii Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem na Olczy. Uroczystość uświetniła banderia konna z jeźdźcami trzymającymi w rękach flagi maryjne.

- To tutaj przez te sto lat umacniacie swoją wiarę, na nowo odkrywacie i miłujecie Boga, który daje poczucie najważniejszego bogactwa - podkreślał bp Muskus w czasie uroczystej Mszy św. Podziękował też wszystkim kapłanom za owocną pracę w parafii. Odniósł się także do oklasków, którymi górale z Olczy przywitali swoich dawnych proboszczów. - Widzę, że jesteście bardzo szczęśliwą parafią, kochacie swoich kapłanów - zaznaczył. Górale jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii pozdrowili w gwarze krakowskiego hierarchę, który przed wejściem do kościoła ucałował relikwie św. Katarzyny Laboure. To jej objawiła się Matka Boska i opowiedziała o medaliku.

W czasie uroczystości bp Muskus poświęcił stacje różańcowe i obraz przedstawiający św. Jana Pawła II, który umieszczono w specjalnym miejscu pomiędzy stacjami różańca. Bp Muskus poświecił ponadto banderię konną, która uświetniła uroczystości. Banderia poprzedziła przejazd bryczek z Księżówki na Olczę. Wśród jadących był krakowski hierarcha, proboszcz ks. Jan Grzyb i władze miasta. Jechali także strażacy z OSP, którzy prezentowali swój zabytkowy sprzęt gaśniczy.

Ksiądz proboszcz Jan Grzyb przypomniał słowa kard. Adama Sapiehy, który erygował parafię na Olczy: "Aby była dla was wzmocnieniem i dobrem duchowym". Od samego początku na Olczy duszpasterzują księża misjonarze. Władze prowincji reprezentował ks. Kryspin Banko. On też podziękował swoim współbraciom za pracę na Olczy i dobrą współpracę z góralami.

W obchodach parafii na zakopiańskiej Olczy wzięli licznie udział parafianie i zaproszeni goście, m.in. władze miasta Zakopanego i starostwa tatrzańskiego, posłanka Anna Paluch, duchowni z okolicznych parafii i dekanatu na czele z ks. dziekanem Bronisławem Filipiakiem, proboszczem parafii Świętej Rodziny na Krupówkach i infułatem Stanisławem Olszówką. Przybyli też bardzo licznie księża misjonarze, którzy kiedyś na Olczy pracowali, na czele z dawnymi proboszczami. Bardzo licznie w uroczystościach wzięły udział siostry służebniczki, które pomagają w prowadzeniu duszpasterstwa, oraz zakonnice z innych zgromadzeń z terenu miasta.

W czasie procesji z darami siostry zakonne przyniosły do ołtarza ornat, a pani poseł Anna Paluch podarowała księżom z Olczy obraz z wizerunkiem św. Wincentego A Paulo (założyciela zgromadzenia).

Ostatnim akcentem jubileuszowej liturgii była procesja eucharystyczna wokół sanktuarium, której przewodniczył bp Muskus. Górale nieśli feretrony m.in. z figurą Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik. Były również delegacje pocztów sztandarowych szkół, Związku Podhalan, zakopiańskiego magistratu, strażaków, olczańskich jeźdźców z banderii konnej. Nie zabrakło grajków z kapeli góralskiej.

W ramach jubileuszu parafii na Olczy odbyła się dwudniowa sesja naukowa, a także dni skupienia, poprzedzające Mszę św. Także na Olczy, w dolnym kościele przy sanktuarium, odbyła się uroczysta sesja rady miasta, w czasie której burmistrz miasta wręczył swoje doroczne nagrody. Władze miasta, radni i zaproszeni goście mogli wysłuchać prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną na temat historii Olczy i parafii. Wygłosił ją ks. Stanisław Rospond, misjonarz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakopane: stulecie sanktuarium na Olczy
Komentarze (1)
V
vinc
23 lipca 2014, 10:41
To nie ten kościół. Na zdjęciu jest kościół parafialny na Cyrhli (Zakopane).

Skomentuj artykuł

Zakopane: stulecie sanktuarium na Olczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.