Założycielka hospicjum siostra Michaela Rak laureatką Nagrody "Chluba Litwy"

Założycielka hospicjum siostra Michaela Rak laureatką Nagrody "Chluba Litwy"
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / sz

Założycielka i dyrektorka pierwszego na Litwie hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, polska zakonnica Michaela Rak znalazła się wśród laureatów Nagrody "Chluba Litwy" przyznawanej z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy z inicjatywy prywatnej telewizji TV 3.

Siostra Rak odebrała nagrodę w kategorii "Opiekun Roku" podczas niedzielnej uroczystości, na której była m.in. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. W prezencie od Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu siostra otrzymała roczny karnet na spektakle operowe.

"Tę nagrodę odbieram jako słowo - dziękuję - dla wszystkich, którzy tworzą misję hospicyjną" - powiedziała w poniedziałek PAP siostra Rak. "To ja staję na scenie, odbieram nagrodę, ale w codzienności hospicyjnej bohaterami są ci, którzy zmagają się ze swoją chorobą, ich bliscy i cały zespół pracowników, wolontariuszy, dzięki którym to miejsce, które mogłoby odstraszać i tworzyć przestrzeń rozdarcia i zagubienia, staje się przestrzenią bliskości, spełnienia i pewności" - dodała.

Siostra wskazała też, że "taka nagroda (...) jest potwierdzeniem tych wartości, które w hospicjum są naszą codziennością".

W uzasadnieniu przyznania Nagrody "Chluba Litwy" w kategorii "Opiekun Roku" organizatorzy napisali, że "nazywana wulkanem zakonnica z Polski przybyła na Litwę mając 3 złote, od których rozpoczęła się historia pierwszego na Litwie hospicjum".

"Dla chorych, którym medycyna już nie jest w stanie pomóc, siostra puka do wszystkich drzwi. Chęć pomocy godnego odejścia do innego świata doprowadziła Michaelę nawet do Litwina Jonasa Żmuidzinasa pracującego w NASA, który na rzecz hospicjum przekazał swoją naukową premię, a także do Boba Dylana, u którego poprosiła ofiarować swoją Nagrodę Nobla" - czytamy w uzasadnieniu. Podkreśla się w nim, że siostry "zapał i energia udziela się wszystkim, ale przede wszystkim powoduje, że ostatnie dni chorych są pogodniejsze".

Tegoroczna Nagroda "Chluba Litwy" jest kolejną dla wileńskiego hospicjum. W 2014 roku nagrodę przyznano młodej wolontariuszce - wówczas uczennicy wileńskiej, polskiej szkoły Justynie Awgul.

Wileńskie Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Przyjęło już 3 tys. pacjentów. Placówka ma 14 łóżek, ale gdy jest potrzeba dostawiane są dodatkowe. Działa też hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

Obecnie hospicjum gromadzi środki na budowę dziecięcego oddziału. Prace budowlane mają ruszyć już za kilka miesięcy.

Budowę dziecięcego hospicjum można wesprzeć również z Polski, wysyłając SMS o treści "Wilno" na numer 72405. Koszt to 2 złote plus VAT. Jak zaznacza siostra Michaela Rak: "wszyscy operatorzy w Polsce zrezygnowali z pobierania opłat za tego SMS-a". Akcja wysyłania SMS-ów w Polsce trwa przez cały rok.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Założycielka hospicjum siostra Michaela Rak laureatką Nagrody "Chluba Litwy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.