Zamach na synagogę w pobliżu Moskwy

Radio Watykańskie

W Twerze niedaleko Moskwy doszło 21 czerwca do eksplozji w pobliżu miejscowej synagogi. Jedna osoba została ranna. Przedstawiciele najważniejszych rosyjskich organizacji żydowskich wyrazili protest. Pokreślono, że eksplozja nastąpiła w przeddzień kolejnej rocznicy ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki w 1941 r.

,,Wybuchem w Twerze obok synagogi w dniu 21 czerwca złowieszczo przypomnieli o sobie rosyjscy neonaziści. Dzieje się to w przeddzień Dnia Pamięci i żałoby o najeździe faszystów na naszą ojczyznę” – powiedział przewodniczący Kongresu Żydowskich Organizacji i Stowarzyszeń w Rosji, Zinowij Kogan. Podkreślił on, że „Hitler wzywał swoich żołnierzy do bezwarunkowego niszczenia obywateli radzieckich, a przede wszystkich ludności narodowości żydowskiej. Naszym miejscowym nazistom słowa Hitlera nie dają spokoju, lecz przeliczą się oni tak, jak przeliczył się ich Führer”. Zinowij Kogan zapewnił o solidarności z członkami miejscowej wspólnoty żydowskiej i wyraził nadzieję na zdecydowaną reakcję rosyjskich władz.

Na ścianach twerskiej synagogi już od dłuższego czasu pojawiały się antysemickie hasła. W mieście rozrzucano też ulotki o treści antysemickiej, a na żydowskim cmentarzu zbezczeszczono 140 grobów. Gubernator Okręgu Twerskiego Dmitrij Zielienin polecił przeprowadzenie śledztwa w celu wykrycia i ukarania sprawców zamachu na synagogę oraz zarządził wzmożoną ochronę budynku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zamach na synagogę w pobliżu Moskwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.