Zamierzają budować Domy Spokojnej Starości

Zamierzają budować Domy Spokojnej Starości
(fot. VinothChandar / Foter.com / CC BY)
7 lat temu
KAI / mh

Sieć domów spokojnej starości chce wybudować w Polsce Fundacja Cyrenejczyk, założona przez Jerzego Wieczorka. Pieniądze mają być pozyskiwane z darowizn, spadków, zapisów, dotacji, datków subwencji, zbiórek i imprez publicznych oraz lokat bankowych.

W połowie października rozpoczęto prace przygotowawcze pod budowę pierwszego Domu Spokojnej Starości Cyrenejczyk w miejscowości Żelazna Prywatna k. Przasnysza. Działkę pobłogosławił biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który przewodniczył też Mszy św. na inaugurację Fundacji.

W akcję zaangażowała się Eva Heather Kerr, producentka i reżyser, aktywnie działająca na rzecz edukacji afrykańskich dzieci. Ma ona nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu Domów, w którym ludzie starsi i niepełnosprawni znajdą nie tylko schronienie, ale światło nadziei na lepsze jutro.

"Chcielibyśmy, aby mieszkańcy tych domów żyli tu w spokoju, ciesząc się pełną profesjonalną i miłą obsługą oraz wszechstronną pomocą" - powiedziała KAI Eva Kerr. Dodaje, że wiek podeszły w Polsce traktowany jest jak choroba, zaś ludzie młodzi żywią niechęć do starszych i vice versa. Dlatego też nasze działania mają na celu pobudzenie empatii wśród wszystkich pokoleń na całym świecie, gdyż jest to problem globalny.

Budowa domów pochłonie ogromne sumy. Całkowity koszt jednej inwestycji (kompleksu budynków i pełnego zagospodarowania) to około 10,5 mln zł.

Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy pierwszego Domu Spokojnej Starości w Żelaznej Prywatnej na działce przekazanej aktem notarialnym przez fundatora. Dom będzie dysponował 60 miejscami. Powstanie tu 12 pokoi jednoosobowych, 21 - dwuosobowych i dwa - trzyosobowe.

Każdy pokój wyposażony będzie w własną łazienkę z prysznicem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Pokoje wyposażone będą w telewizor, komputer i wygodne miejsce sypialne.

Do dyspozycji mieszkańców będą: kaplica, biblioteka, świetlica, jadalnia, małe centrum sportu, rehabilitacji i fizykoterapii. Ośrodek będzie dysponował odkrytym basenem, parkiem i małym oczkiem wodnym.

Szacuje się, że pierwsi pensjonariusze zostaną przyjęci na przełomie roku 2015/16.

Na ogrodzonej działce stoi już budynek Biurowy Fundacji, doprowadzona jest energia elektryczna, kanalizacja oraz woda.

Fundacja zamierza wykorzystać do budowy domu oraz kolejnych, podobnych placówek fundusze unijne. Jednak, jak zaznacza Eva H. Kerr czas na pozyskanie tych środków może trwać nawet do trzech lat.

Tak ogromne środki finansowe mogłyby przerazić i zniechęcić niejednego śmiałka, jednak pomysłodawca oraz Prezes Fundacji Cyrenejczyk Jerzy Wieczorek odważnie patrzy w oczy temu wielkiemu wyzwaniu zbierając wokół siebie zespół ludzi, którzy swoim oddaniem, poświęceniem i kreatywnością na pewno podołają temu zadaniu.

Ewa Kerr zapowiada, że działalność Fundacji Cyrenejczyk zostanie nagłośniona na całym świecie, m.in. dzięki akcji "Dziecko na pokładzie", która odbędzie się 15 Grudnia 2013 roku, o godz. 12 w południe czasu GMT. Akcja, która rozpocznie się w Auckland, Wellington, Fidżi oraz na Wyspach Marchalla, ma być powtarzana co roku.

"Będziemy wędrować przez cały Świat, trzymając się czasu GMT, by po wizycie w tych krajach przewędrować i przywitać w nich południe, pożegnać ten dzień po 24 godzinach, na Wyspach Samoa" - tłumaczy Kerr. Będzie to wirtualna wędrówka, podczas której połączymy się z każdym krajem punktualnie w południe."

"Chcemy zwrócić uwagę całego świata, że matka nosząca w swoim łonie nowe życie jest absolutnym priorytetem" - tłumaczy Kerr. Logo akcji "Dziecko na pokładzie" (ang. "Baby on Board") będzie noszone przez młode mamy na całym świecie, w widocznym miejscu, tak by nikt w miejscach publicznych nie zawahał się ustąpić ciężarnej kobiecie miejsca w kolejce do kasy, w transporcie publicznym, itd.

Celem corocznych, grudniowych akcji jest zintegrowanie społeczeństw i rodzin wokół idei pomocy: ciężarnym matkom, ludziom starszym i niepełnosprawnym oraz zbiórka pieniędzy na finansowanie nowych domów spokojnej starości w Polsce.

Obecnie organizatorzy prowadzą rozmowy i negocjacje z gwiazdami show biznesu w kraju i zagranicy. Wiadomo już, że w nagłaśnianiu akcji uczestniczyć będzie "The Kris Kelly Foundation" z Hollywood.

Za dwa tygodnie zostanie zaprezentowane logo akcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zamierzają budować Domy Spokojnej Starości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.