Zapisy na udział w wystawieniu Całunu

Zapisy na udział w wystawieniu Całunu
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP / psd

W dniach 19 kwietnia - 24 czerwca 2015 w Turynie będzie wystawiony na widok publiczny Całun Turyński. Przez cały przyszły rok będą tam trwały obchody 200. rocznicy urodzin św. Jan Bosco. Z obu tych okazji miasto odwiedzi 21 czerwca papież Franciszek. Bogaty program wszystkich przyszłych wydarzeń przedstawił 5 listopada na konferencji prasowej w Biurze Prasowej Stolicy Apostolskiej metropolita turyński abp Cesare Nosiglia.

Wystawienie Całunu w katedrze turyńskiej ma dwa szczególne wymiary: świat młodzieży i cierpienia - powiedział hierarcha, będący z urzędu kustoszem tej szczególnej relikwii. Dodał, że mottem przyszłorocznego wystawienia jej będą słowa z Ewangelii św. Jana: "Większa miłość", aby podkreślić głęboką więź wiążącą ze sobą wszystkie aspekty miłości: dawanie życia, co oznacza także odpowiadanie, nadawanie sensu własnemu "powołaniu" osoby i miłość Boga, która uobecnia się nieustannie w darze Jezusa Chrystusa aż po śmierć na krzyżu i Jego zmartwychwstanie.

Arcybiskup wyjaśnił również symbolikę logo przyszłorocznego wydarzenia. Łączy ono w sobie wspomniane motto z częścią twarzy postaci z Całunu oraz napis "Sindone" [Całun] i rok 2015. Ostateczny kształt tego znaku nadała mu bezpłatnie włoska agencja Testa, opierając się na propozycjach i przemyśleniach młodzieży turyńskiej. Poproszono bowiem studentów miejscowej Akademii Albertina Sztuk Pięknych i młodych z archidiecezjalnego duszpasterstwa akademickiego o włączenie się w znalezienie najodpowiedniejszego logo tego wydarzenia.

Z mottem i logiem wiąże się też kampania komunikacji "celowej", która ruszy w tym miesiącu w celu przekazania we Włoszech i poza ich granicami jak najobszerniejszej informacji nt. wystawienia. Przy okazji odnowiono też całkowicie szatę graficzną nt. Całunu: www.sindone.org , która jest portalem dostępu do zamawiania wizyty na to wydarzenie.

Kustosz Całunu zapowiedział, że podobnie jak przy poprzednich wystawieniach odwiedzenie tej relikwii jest całkowicie bezpłatne, chodzi bowiem o wydarzenie religijne i kościelne. Dzięki wkładowi różnych instytucji wspierających, które pokryły koszty związane z przygotowaniem całego przedsięwzięcia, oraz różnych służb, nawiedzenie Całunu jest darmowe, zawsze jednak obowiązkowe będzie wcześniejsze zgłoszenie go, aby jak najlepiej uzgodnić napływ pielgrzymów, unikając zbyt długiego czekania na wejście do katedry. Zgłoszeń tych można dokonywać wyłącznie za pośrednictwem wspomnianej strony - dodał arcybiskup.

Zwrócił następnie uwagę, że wystawienie Całunu zbiega się z 200. rocznicą urodzin św. Jana Bosco i jubileuszem salezjańskim (www.donboscoitalia.it ) od sierpnia br. do 16 sierpnia 2015. Towarzystwo salezjańskie i duszpasterstwo młodzieży archidiecezji turyńskiej opracowały wspólny program w sprawie przyjęcia młodych ludzi w czasie wystawienia Całunu, a zwłaszcza pobytu w mieście Ojca Świętego; będą to momenty modlitwy, święta, refleksji - mówił dalej metropolita turyński. Zaznaczył, że wszyscy zainteresowani programem młodzieżowy mogą znaleźć wszelkie niezbędne materiały na stronie www.turinforyoung.it .

Stałą cechą wystawień Całunu jest przyjmowanie chorych, jako że samo to Płótno przywołuje cierpienie cielesne, ale także "noc ducha", niepokój i samotność. W przyszłym roku pielgrzymi cierpiący spotkają się ze szczególną uwagą podczas liturgii, w miejscach dla nich przeznaczonych i w ramach inicjatyw związanych z Całunem. Poza tym diecezjalne duszpasterstwo służby zdrowia powołało dwie struktury dla przyjęcia chorych i towarzyszących im osób. W dwóch szpitalach koło katedry będzie 70 łóżek według wzorca z Lourdes, z możliwością spożywania na miejscu posiłków po niższych cenach.

Arcybiskup wspomniał też o różnych pomocach duchowych dla przyszłorocznych pątników, o możliwości spowiadania się w różnych językach, zapowiedział, że będzie ok. 3,5 tys. wolontariuszy, pochodzących głównie z miasta i archidiecezji, ale także z niektórych stowarzyszeń mundurowych (rodzaje policji, karabinierzy itp.).

Komitet organizacyjny składa się z 8 instytucji: archidiecezji turyńskiej, miasta, regionu Piemontu, kilku fundacji bankowych, organizacji kulturalnych i salezjanów. Do współpracy zaproszono też różne instytucje wspierające, które dostarczają np. meble, artykuły spożywcze itp.

Abp Nosiglia przypomniał, że przyszłoroczne wystawienie Całunu będzie trzecim [a właściwie drugim] w tym stuleciu: po tym z roku jubileuszowego 2000 i w 2010. Wcześniej Płótno wystawiano jeszcze w latach 1978 i 1998, przy czym to pierwsze było pierwszym po II wojnie światowej. Wcześniej wystawiono je w 1933, w ramach Roku Jubileuszowego z okazji 1900. rocznicy Odkupienia. Wystawienie z 1978 było również pierwszym "duszpasterskim", tzn. nie związanym z rocznicami Domu Sabaudzkiego (którego własnością był Całun przez kilka wieków), ale wybranym przez papieża i kustosza Całunu ze względów duchowych. Ponadto Całun był wystawiany telewizyjnie: po raz pierwszy w 1983 i ostatnio - 30 marca 2013.

Trzeba też pamiętać o wizytach papieży w kaplicy Całunu. Jan Paweł II pielgrzymował tam 24 maja 1998, a wcześniej - jako kard. Karol Wojtyła odwiedził to miejsce w październiku 1978, gdy udawał się na pamiętne konklawe, które wybrało go na papieża. Poza tym gdy 13 kwietnia 1980 przebywał z wizytą w Turynie, ówczesny kustosz kard. Ballestrero polecił wystawić na krótko Całun po Mszy na placu przed katedrą. Benedykt XVI nawiedził tę relikwię 2 maja 2010. Metropolita Turynu przypomniał, że od 1984 Całun jest własnością Stolicy Apostolskiej, której podarował go książę Hubert II Sabaudzki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zapisy na udział w wystawieniu Całunu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.