Zaprezentowano plan obrad Synodu Biskupów

Zaprezentowano plan obrad Synodu Biskupów
(fot. ctv)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / ctv / pz

Pojutrze rozpocznie się w Watykanie 13. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów nt. "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej". Weźmie w nim udział 262 ojców synodalnych - powiedział sekretarz generalny Synodu Biskupów, prezentując obrady w watykańskim biurze prasowym. Jest to - zauważył abp Nikola Eterović - najwyższa liczba w dotychczasowej historii Synodu. Najwięcej z nich, bo 103, pochodzi z Europy.

Ponadto w obradach uczestniczyć będzie 45 ekspertów, 49 audytorów oraz 15 delegatów innych chrześcijan, w tym dwaj zwierzchnicy Kościołów: prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Wiliams. Będzie też trzech gości specjalnych: przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, katolik brat Alois, oraz dwaj protestanci, pastor Lamar Vest stojący na czele Amerykańskiego Towarzystwa Biblijnego i prezes Papieskiej Akademii Nauk, szwajcarski mikrobiolog Werner Arber. W sumie, wraz z personelem pomocniczym, jak np. 30 tłumaczy, w Zgromadzeniu weźmie udział ponad 400 osób.

 

Synod rozpocznie się w niedzielę 7 października Mszą na Placu św. Piotra, podczas której Benedykt XVI ogłosi dwoje nowych doktorów Kościoła, śś. Jana z Avili i Hildegardę z Bingen. 8 października w obrady wprowadzi relator generalny Zgromadzenia, kard. Donald Wuerl z Waszyngtonu. Toczyć się one będą w sesjach ogólnych, które przerwie 11 października Msza na Placu św. Piotra w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20-lecie Katechizmu Kościoła Katolickiego z rozpoczęciem Roku Wiary.

18 października rozpocznie się praca w grupach językowych, której owocem będą propozycje do posynodalnego dokumentu papieskiego, przyjęte ostatecznie wraz z orędziem końcowym w ostatnim tygodniu Synodu. Wcześniej, w niedzielę 21 października, ojcowie synodalni wezmą udział w kanonizacji siedmiorga błogosławionych. Synod Biskupów zakończy się Mszą w bazylice watykańskiej 28 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaprezentowano plan obrad Synodu Biskupów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Zaprezentowano plan obrad Synodu Biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.