Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej

Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej
(fot. Robert Adamczyk / lichen.pl / Biuro Prasowe Sanktuarium)
Robert Adamczyk / Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

50 księży i diakonów z całego kraju wzięło udział w 65. Zebraniu Duszpasterzy Służby Liturgicznej, które w dniach 5-6.11 odbyło się w Licheniu. Dorocznemu spotkaniu przewodniczył bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy KEP.

Tegoroczne spotkanie w całości skupiało się wokół obrzędów liturgicznych dla biskupów w związku z wydaniem publikacji "Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów".

Jak wyjaśnił bp Adam Bałabuch, organizator zebrania, obrzędy liturgiczne stanowią integralny i bardzo istotny element naszej wiary. Dlatego ważnym jest, aby osoby odpowiedzialne za sprawowanie liturgii spotykały się, poszerzały i uzupełniały swoją wiedzę na ten temat.

Pierwszego dnia zebrania (5.11) uczestnicy wysłuchali dwóch prelekcji: ks. prof. UKSW dr hab. Jacek Nowak SAC mówił o przymiotach oraz o znaczeniu liturgii biskupiej; z kolei ks. dr Stanisław Szczepaniec starał się wskazać różnice pomiędzy ceremoniałem liturgicznej posługi biskupów a ceremoniałem zgromadzenia liturgicznego.

DEON.PL POLECA

Popołudniowa część spotkania miał charakter warsztatowy. Podczas pracy w grupach uczestnicy skupili się na ceremoniale zgromadzenia liturgicznego - czym powinien się charakteryzować i co powinien zawierać.

Wieczorem uczestnicy spotkania modlili się wspólnie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w trakcie wieczornej Mszy św. o godz. 18:00. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.  Odniósł się w niej do Ewangelii z dnia, w której zaproszeni goście szukają wymówek, aby nie skorzystać z zaproszenia do uczestnictwa w uczcie. Wskazał na trzy zasadnicze zjawiska będące przeszkodą do jednoczenia się wiernych z Jezusem na drodze sakramentalnej Komunii: po wiersze braku świadomości, że uczestnictwo we Mszy św. jest duchową ucztą, po drugie traktowanie przyjmowania Komunii św. jako swego rodzaju "nagrodę za dobre postępowanie", i po trzecie rzadkie przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania i traktowanie stanu łaski uświecającej jako stanu "od święta".

Eucharystię połączoną z nieszporami koncelebrowali bp Adam Bałabuch oraz bp nominat archidiecezji warszawskiej Józef Górczyński.

Dziś natomiast podsumowano pracę w grupach. Przedstawione zostały także świadectwa z poszczególnych diecezji o przygotowaniu do stałych posług lektora i akolity.

Publikacja "Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów" stanowi wzór dla czynności liturgicznych sprawowanych pod ich przewodnictwem. Jest on praktyczną i wartościową pomocą dydaktyczną dla biskupów, mistrzów ceremonii liturgicznych, diakonów i innych osób posługujących we Mszy św. lub innej ceremonii liturgicznej, której przewodniczy biskup. "Ceremoniał" jest szczególnie pomocny dla diakonów i akolitów, którzy asystują biskupowi w trakcie Mszy św. lub innej ceremonii liturgicznej. Księga przedstawia obrzędy sprawowane przez biskupa, w taki sposób, iż umożliwia zachowanie miejscowych zwyczajów i uwarunkowań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.