Zgromadzenie Plenarne Caritas Internationalis

Zgromadzenie Plenarne Caritas Internationalis
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Uroczystą Eucharystią w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem Papieża rozpoczyna się w Rzymie 20. Zgromadzenie Plenarne Caritas Internationalis. Jest ona konfederacją katolickich organizacji charytatywnych działających w 162 krajach. Temat tegorocznego, tygodniowego spotkania to "Jedna rodzina ludzka, troska o stworzenie".

Przed południem odbyła się w Watykanie wprowadzająca konferencja prasowa. Sekretarz generalny Caritas Internationalis Michel Roy mówił o planach, które będą dyskutowane podczas Zgromadzenia, w tym o priorytetach działania organizacji.

- Przygotowaliśmy ramy strategiczne, które zostaną wprowadzone w życie w ciągu najbliższych czterech lat. Pierwszym kierunkiem naszych działań jest ułatwienie Kościołowi obecności wśród ubogich. To nie jest nic nowego, ale coś, co zostało mocno podkreślone przez Papieża Franciszka. Caritas jest częścią Kościoła i w Kościele ma specjalną rolę do spełnienia. Ma sprawić, by cały Kościół był zaangażowany na rzecz biednych. Drugim strategicznym ukierunkowaniem naszej pracy pozostaje odpowiadanie na nagłe wydarzenia. Wiemy, że dziś rano w Nepalu doszło do kolejnego silnego trzęsienia ziemi. I nasi ludzie już tam są. W ostatnim roku było 40 takich sytuacji, w których Caritas Internationalis podejmowała interwencje i koordynowała działania całej konfederacji - powiedział Roy.

Odpowiadając na jedno z pytań przewodniczący Caritas Internationalis kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB zwrócił uwagę, że ubóstwo jest poważnym problemem świata i dotyka nawet tak bogatych społeczeństw, jak na przykład europejskie.

- To jest oczywiście bardzo smutne, że w Europie wciąż jest tak wiele biedy. A w niektórych krajach ona niestety nadal rośnie. Jest to zatem cały czas temat centralny. Kiedy na przykład brakuje pracy, jest to ogromnym bólem dla tak wielu ludzi. Dam tu przykład Caritas w Hiszpanii, która jest jedną z najlepszych w naszej konfederacji. Są oni tak bardzo zaangażowani w dożywianie ludzi, którzy nie mają pracy od lat! Były okresy, kiedy wydawano tam milion posiłków dziennie. I takie coś dla Caritas, która jest organizacją prywatną i nie ma żadnego wsparcia ze strony rządu, to ogromny wysiłek. Ale solidarność rośnie, za każdym razem coraz bardziej! - powiedział kard. Rodríguez Maradiaga.

DEON.PL POLECA

Jeden z zaproszonych gości Zgromadzenia to peruwiański teolog o. Gustavo Gutiérrez OP. Sędziwy dominikanin jest związany z tzw. teologią wyzwolenia. Mówił m.in. o tym, jak teologia łączy się z głoszeniem sprawiedliwości.

- Uważam, że teologia ma tu do spełnienia ważną funkcję, jeśli będziemy ją właściwie rozumieli. Chodzi o to, by refleksja teologiczna była w pełni powiązana z codziennym życiem ludzi. Teologia nie jest religijną metafizyką. To refleksja nad praktyką miłości, nad współczuciem, miłosierdziem, sprawiedliwością. I dlatego też, widziana w takiej perspektywie, może pomóc w daniu pewnej wizji, która konkretnie zobowiązuje do praktykowania sprawiedliwości i dobroczynności. To jest jej skromna rola. Ważne jest, by chrześcijanin szedł za Jezusem i wcielał w życie nauczanie, które od Niego pochodzi, a które nazywamy duchowością - powiedział Gutiérrez.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zgromadzenie Plenarne Caritas Internationalis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.