Zmiana przewodniczącego Caritas Internationalis
Pochodzący z Hondurasu kard. Oscar Rodriguez Maradiaga, po ośmioletniej kadencji odchodzi ze stanowiska przewodniczącego Caritas Internationalis (CI). Rzeczniczka CI poinformowała 4 maja w Rzymie, że nowy przewodniczący zostanie wybrany przez Zgromadzenie Generalne w najbliższych tygodniach.
Kard. Maradiaga kierował pracami Caritas Internationalis przez dwie czteroletnie kadencje od 2007 roku. Od 2013 roku stoi też na czele Rady Kardynałów K-9 wspomagającej papieża Franciszka w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem.
Dwudzieste Zgromadzenie Generalne Caritas Internationalis obradować będzie w dniach 12-17 maja w Rzymie. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele Caritas z niemal 160 krajów świata.
Wiodącym tematem spotkania będą zmiany klimatyczne oraz coraz większe nierówności socjalne na świecie. - Uczestnicy Zgromadzenia mają opracować zakrojoną na szeroką skalę strategię, która powstrzyma te niekorzystne zjawiska - powiedziała rzeczniczka Caritas Internationalis w rozmowie z Radiem Watykańskim. Zgromadzenia Generalne odbywają się co cztery lata.
Obrady najbliższego rozpoczną się 12 maja Mszą św., której w bazylice św. Piotra w Watykanie przewodniczyć będzie papież. Uczestnicy Zgromadzenia Generalnego wysłuchają m.in. referatów dwóch zaproszonych gości: o. Gustavo Gutierreza, jednego z "ojców" teologii wyzwolenia oraz amerykańskiego ekonomisty Jeffreya Sachsa, doradcy sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona.
Peruwiański teolog Gutierrez, uchodzi za prawdziwego “ojca teologii wyzwolenia". Jego książka "Teologia de la liberacion" ("Teologia wyzwolenia") z 1971 roku dała nazwę całemu ruchowi, który dziś jest znany daleko poza granicami Ameryki Łacińskiej.
W przeciwieństwie do innych znanych teologów wyzwolenia, zwłaszcza Brazylijczyka Leonardo Boffa, Gutierrez nigdy nie popadł w poważniejszy konflikt z Watykanem, choć również jego dzieła były przedmiotem dyskusji w Stolicy Apostolskiej. Od wielu lat łączy go przyjaźń z kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem, przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary.
Skomentuj artykuł