Zmiana przewodniczącego Caritas Internationalis

Zmiana przewodniczącego Caritas Internationalis
(fot. Christoph Müller-Girod / CC BY 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

Pochodzący z Hondurasu kard. Oscar Rodriguez Maradiaga, po ośmioletniej kadencji odchodzi ze stanowiska przewodniczącego Caritas Internationalis (CI). Rzeczniczka CI poinformowała 4 maja w Rzymie, że nowy przewodniczący zostanie wybrany przez Zgromadzenie Generalne w najbliższych tygodniach.

Kard. Maradiaga kierował pracami Caritas Internationalis przez dwie czteroletnie kadencje od 2007 roku. Od 2013 roku stoi też na czele Rady Kardynałów K-9 wspomagającej papieża Franciszka w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem.

Dwudzieste Zgromadzenie Generalne Caritas Internationalis obradować będzie w dniach 12-17 maja w Rzymie. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele Caritas z niemal 160 krajów świata.

Wiodącym tematem spotkania będą zmiany klimatyczne oraz coraz większe nierówności socjalne na świecie. - Uczestnicy Zgromadzenia mają opracować zakrojoną na szeroką skalę strategię, która powstrzyma te niekorzystne zjawiska - powiedziała rzeczniczka Caritas Internationalis w rozmowie z Radiem Watykańskim. Zgromadzenia Generalne odbywają się co cztery lata.

Obrady najbliższego rozpoczną się 12 maja Mszą św., której w bazylice św. Piotra w Watykanie przewodniczyć będzie papież. Uczestnicy Zgromadzenia Generalnego wysłuchają m.in. referatów dwóch zaproszonych gości: o. Gustavo Gutierreza, jednego z "ojców" teologii wyzwolenia oraz amerykańskiego ekonomisty Jeffreya Sachsa, doradcy sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona.

Peruwiański teolog Gutierrez, uchodzi za prawdziwego “ojca teologii wyzwolenia". Jego książka "Teologia de la liberacion" ("Teologia wyzwolenia") z 1971 roku dała nazwę całemu ruchowi, który dziś jest znany daleko poza granicami Ameryki Łacińskiej.

W przeciwieństwie do innych znanych teologów wyzwolenia, zwłaszcza Brazylijczyka Leonardo Boffa, Gutierrez nigdy nie popadł w poważniejszy konflikt z Watykanem, choć również jego dzieła były przedmiotem dyskusji w Stolicy Apostolskiej. Od wielu lat łączy go przyjaźń z kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem, przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmiana przewodniczącego Caritas Internationalis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.