ZHR czci 70. rocznicę Powstania Warszawskiego

ZHR czci 70. rocznicę Powstania Warszawskiego
(fot. Arek Olek / (CC BY-SA 2.0) / Flickr)
KAI / pk

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej czci 70. rocznicę Powstania Warszawskiego zlotem "Jutro Powstanie!", który odbywa się w dniach 31 lipca - 3 sierpnia. Zorganizowanie Harcerskiej Poczty Polowej, przeprawy przez Wisłę, obsługa powstańczych pocztów, zaciągnięcie wart honorowych, roznoszenie wody czy służba medyczna, wspólnie z wolontariuszami miejskimi oddanie hołdu i uruchomienie 20 przenośnych syren, które zawyją o godzinie "W" - składają się na bogaty program wydarzenia.

Uczestniczy zlotu są również zaangażowani w akcję "Płonące Miasto". Jest to projekt upamiętniający Powstanie Warszawskie i jego ofiary przez humanitarną pomoc cywilnym ofiarom wojny domowej w Syrii.

DEON.PL POLECAZ kolei Harcerska Poczta Polowa to projekt, który jest realizowany 1 sierpnia w godz. 9-19. Jak przekazać komuś wiadomość w mieście ogarniętym wojną? W czasie Powstania było to możliwe dzięki najmłodszym harcerzom, którzy pełnili służbę, przenosząc przesyłki i zapewniając warszawiakom kontakt z bliskimi. Aby przypomnieć o ich poświęceniu, harcerze ponownie uruchomią Harcerską Pocztę Polową, a warszawiacy znowu będą mogli nadać specjalnie przygotowaną pocztówkę do swoich bliskich.

Przesyłki będą doręczane przez harcerzy za darmo w obrębie Warszawy. Będzie można je nadać w jednym z 12 punktów, m.in. z Placu Zamkowego, Rynków Starego i Nowego Miasta Smolnej 9 (róg Nowego Światu, przy Palmie), Długiej 52 (przy Muzeum Archeologicznym), Cmentarza Powązki Wojskowe, Miasteczka zlotowego w Parku Skaryszewskim czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przeprawa przez Wisłę odbędzie się 1 sierpnia i rozpocznie o godzinie 19:44. Znaczący udział w Powstaniu Warszawskim miały harcerskie bataliony "Zośka" i "Parasol". Ich szlakbojowy okupiony ogromnymi stratami zakończył się na Czerniakowie, gdzie Wisła uniemożliwiła im dalszy odwrót. Na pamiątkę tych wydarzeń wędrowniczki i wędrownicy (czyli najstarsi harcerze) spłyną łodziami Wisłą z Zawad (Wilanów) pod Most Łazienkowski i przy rozpalonym ognisku na jednej z wiślanych łach będą wspominać bohaterstwo powstańców.

Harcerki i harcerze będą też zaangażowani 1 sierpnia w liczne zadania podczas oficjalnych uroczystości, takie jak np. obsługa powstańczych pocztów, warty honorowe, roznoszenie wody czy służba medyczna. Wspólnie z wolontariuszami miejskimi harcerze ZHR oddadzą hołd i uruchomią 20 przenośnych syren, które zawyją o godzinie "W".

Uczestnicy zlotu są również zaangażowani w akcję "Płonące Miasto". Jest to projekt upamiętniający Powstanie Warszawskie i jego ofiary przez humanitarną pomoc cywilnym ofiarom wojny domowej w Syrii. Ta społeczna akcja, w którą zaangażowały się osoby z różnych środowisk, realizowana jest we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz ZHR.

Kulminacyjnym punktem obchodów 1 sierpnia będzie uczczenie wydarzeń z 1944 roku minutą ciszy o godzinie 17.00 na Placu Zamkowym przez harcerzy i harcerki ze wszystkich organizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ZHR czci 70. rocznicę Powstania Warszawskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.