Ziemia Święta: Betlejem wzywa o pomoc świat i Watykan

Ziemia Święta: Betlejem wzywa o pomoc świat i Watykan
fot. Deposit Photos
1 rok temu
KAI / sz

Burmistrz Betlejem Anton Salman wezwał społeczność międzynarodową i Watykan do podjęcia działań przeciwko osadnictwu Izraela na obszarze między Betlejem a południową Jerozolimą. „Betlejem nie potrzebuje dalszego duszenia i zamykania, zasługuje na przywrócenie mu dawnej świetności jako miasta otwartego na pokój”- głosi list otwarty Salmana z dnia 21 listopada i dzisiaj opublikowany oraz rozesłany.

W liście Salman szczególnie sprzeciwia się izraelskim planom budowy nowej żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej obok arabskiej dzielnicy Beit Safafa. "Budowa dzielnicy `Givat Hamatos` po drugiej stronie tak zwanej `zielonej linii` w okupowanej Jerozolimie Wschodniej posłuży do połączenia izraelskich osad Gilo i Har Homa, a tym samym stworzy solidną barierę osadniczą, która utrwali oddzielenie Betlejem i Jerozolimy" - czytamy w liście.

Zdaniem burmistrza byłby to „gorzki cios” dla Betlejem, Bajt Sahur i Bajt Dżala, ponieważ nowa dzielnica ma powstać w obszarze naturalnego rozwoju tych miast. Ponadto arabska dzielnica Bajt Safafa zostanie całkowicie zamknięta i zmieni krajobraz wokół zabytkowego klasztoru Mar Elias, tradycyjnie pierwszego przystanku chrześcijańskich patriarchów podczas ich bożonarodzeniowego wjazdu do Betlejem. "Ciągła ekspansja osadnicza nie tylko oddziela geograficznie dwa święte chrześcijańskie miasta, ale także przyczynia się do sabotażu naszych praktyk i tradycji palestyńskich” - napisał Salman.

W połowie listopada Izrael ogłosił przetarg na budowę 1200 mieszkań dla żydowskich osadników w Givat Hamatos. Wieloletnie plany budowy nowej dzielnicy osadników zostały częściowo zamrożone pod presją ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
27,93 zł
39,90 zł

Zatrzymaj się, jedz i błogosław!

Garść czasu, szczypta życzliwości, dużo, dużo miłości i jeden stół – oto przepis na najpiękniejsze spotkania z rodziną, przyjaciółmi i z Bogiem. Sposób na wspaniałe świętowanie i odnowienie bliskiej relacji...

Skomentuj artykuł

Ziemia Święta: Betlejem wzywa o pomoc świat i Watykan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.