"Źle rozumiane poczucie wolności". Oficjalny dziennik Watykanu krytycznie o zwycięstwie Salviniego i Le Pen

(fot. PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO)
PAP / kw

"Źle rozumiane poczucie wolności" - tak watykański dziennik "L’Osservatore Romano" podsumowuje w tytule komentarza zwycięstwo partii określanych jako suwerenistyczne we Francji i Włoszech w eurowyborach.

Podkreśla, że suwerenizm i Europa to przeciwne pojęcia.

W poniedziałkowym artykule redaktor naczelny gazety Andrea Monda wyraża opinię, że sukces włoskiej Ligi i francuskiego Zjednoczenia Narodowego to najbardziej wymowne wydarzenia tych "trudnych" wyborów.

Jak zaznacza, suweren to ten, "kto ponad sobą nie chce nikogo i chce być wolny od wszelkiej innej obecności, którą postrzega jako tłamszące ograniczenie swojej wolności".

DEON.PL POLECA

"To z tego źle rozumianego poczucia wolności rodzą się problemy, które ukazuje Europa w rezultatach wyborów" - dodaje autor komentarza.

Jego zdaniem "suwerenizm i Europa to idee radykalnie sobie przeciwne".

"Europa to związek państw, to bycie z innymi. Ale to nie powinno prowadzić do demonizowania, lecz do prób zrozumienia powodów, dla których osiągnięta została ta widoczna sprzeczność, czyli Europa z silnymi tendencjami suwerenistycznymi" - napisał szef watykańskiego dziennika.

W jego ocenie "bycie w kontrze" do czegoś to "łatwe pójście na skróty, które wywołuje wielką fascynację".

Odnosząc się do kwestii lęku przed innymi stwierdził: "Strach czyni ludzi szalonymi i zrywa więzy".

Jak ocenił, swoją rolę musi odegrać w debacie europejskiej Kościół katolicki, by wskazać kierunek.

"W przeciwnym razie Europa stanie się jak ten statek, o którym mówił Kierkegaard, gdzie z megafonu zamiast głosu kapitana wskazującego rejs dochodzi głos kucharza podającego menu" - napisał redaktor naczelny "L’Osservatore Romano".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Źle rozumiane poczucie wolności". Oficjalny dziennik Watykanu krytycznie o zwycięstwie Salviniego i Le Pen
Komentarze (6)
28 maja 2019, 03:53
Czy oficjalny dziennik Watykanu jest równiez tak krytyczny wobec partii sprzyjajacym LGBT, aborcji, antyklerykalizmowi i wszelkim odmianom noemarksizmowiu?
KN
Krzysiek Niepiekło
27 maja 2019, 22:27
A mnie sie wydaje, że to KK prowadzi ten okręt na skały. Przyjmowanie uchodźców będzie generowało coraz większy strach i coraz wieksze ruchy separatystyczne, które będą chciały sie temu przeciwstawić. Kościół ucierpi w pierwszej kolejności. Ten strach jest jak najbardziej racjonalny. W Niemczech już burzą katedry i budują meczety.
Rafał Szewczyk
27 maja 2019, 22:36
Masz rację Krzysiu - wydaje Ci się. Otóż nie KK "prowadzi ten okręt na skały", lecz część kierownictwa owego to robi.
KN
Krzysiek Niepiekło
28 maja 2019, 10:08
No i tutaj mnie złapałeś na wykroku. Ja faktycznie przestaję się utożsamiać w ten sposób z Kościołem katolickim, a przecież w nim jestem. Ci na górze uważają często, że Kościół, to "my" Generalnie, to miałem na myśli sterników Kościoła, a w szczególności kapitana.
Patryk Gliński
27 maja 2019, 22:21
no proszę demokracja jest ok, dopóki ludzie wybierają tak jak chce lewica, ale niech ktoś ma inn ezdanie zaraz zostaje populistą i prawicowym oszołomem, który nic nie rozumie
Rafał Szewczyk
27 maja 2019, 22:18
Ojojoj... ktoś nie chce przyjmować śniadych inżynierów i lekarzy do Europy, to należy go odsądzić od czci i wiary. Panie Karolu, proszę przestać wrzucać propagandowe tekściki.