Zmarł biskup społecznik Tomás Balduino

Zmarł biskup społecznik Tomás Balduino
(fot. Rei Momo / Wikimedia Commons)
KAI / pz

W wieku 91 lat zmarł emerytowany biskup brazylijskiej diecezji Goiás, Tomás Balduino OP. Hierarcha był znany z wielkiego zaangażowania społecznego.

W 1972 r. bp Balduino był jednym z założycieli Rady Misyjnej Indian (CIMI), a w połowie lat 70. uczestniczył w tworzeniu duszpasterstwa chłopów bez ziemi oraz małorolnych w Brazylii.

Był też jednym z założycieli Komisji Duszpasterstwa Ziemi, instytucji kościelnej o charakterze społecznym, zabiegającej o sprawiedliwy podział ziemi. Znany był również jako zdeklarowany przeciwnik dyktatury wojskowych (1964-1985) w Brazylii.

Za swoje zaangażowanie na rzecz brazylijskiej ludności tubylczej został uhonorowany w 2012 r. przez prezydent kraju, Dilmę Rousseff.

Tomás Balduino urodził się 31 grudnia 1922 r. w Posse w stanie Goias. Po wstąpieniu do zakonu dominikanów otrzymał święcenia kapłańskie w 1948 r. W 1967 r. papież Paweł VI mianował go biskupem Goiás, którą to funkcję sprawował aż do przejścia na emeryturę w grudniu 1998 r.

Również po przejściu na emeryturę bp Balduino był aktywnym duszpasterzem i obrońcą praw człowieka i często zabierał głos w sprawach bieżącej polityki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł biskup społecznik Tomás Balduino
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.