Zmarł wybitny jezuita, o. Paolo Molinari

KAI / drr

Nie żyje o. Paolo Molinari, ekspert na Soborze Watykańskim II, współtwórca konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen gentium". Przez 51 lat był postulatorem generalnym Towarzystwa Jezusowego.

Zajmował się też m.in. procesami beatyfikacyjnymi i kanonizacyjnymi papieży Pawła VI i Piusa XII, a także m.in. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, św. Kateriny Tekakwitha, św. Jana Diego oraz bł. Hiacynty i bł. Franciszka Marto.

O. Molinari zmarł 2 maja w wieku 90 lat. Jego pogrzeb odbył się 3 maja w kościele kurii generalnej Towarzystwa Jezusowego.

Urodził się w Turynie 17 stycznia 1924 r. W 1942 r. wstąpił zakonu jezuitów. Studiował filozofię w Aloisianum w Gallarate i teologię w Heythrop College koło Oksfordu w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1952 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1956 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1957 do 2008 r. był postulatorem generalnym Towarzystwa Jezusowego. Doprowadził do końca 39 spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.

W latach 1958-1994 był profesorem teologii w Instytucie Duchowości na Gregorianum. W 1962 r. św. Jan XXIII mianował go ekspertem na Soborze Watykańskim II. Pracował w komisji doktrynalnej, będąc m.in. sekretarzem podkomisji redagującej VII rozdział (o eschatologicznym charakterze Kościoła pielgrzymującego i jego związku z Kościołem w niebie) konstytucji "Lumen gentium".

W 1969 r. Paweł VI mianował go asystentem generalnym Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG), którą to funkcję pełnił do 1984 r. Przez 11 lat był konsultorem Kongregacji ds. Zakonów i Instytutów Świeckich. Jednocześnie od 1986 do 1998 r. kierował ośrodkiem duchowości w miejscowości Tabgha w Izraelu.

Był autorem licznych publikacji: książek, artykułów, haseł encyklopedycznych o teologii życia zakonnego, formacji zakonnej i świętości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł wybitny jezuita, o. Paolo Molinari
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.