Zmarł bohaterski biskup Karel Otčenášek

KAI / slo

Wczoraj wieczorem, o 21.45 w rezydencji biskupiej w Hradec Králové zmarł emerytowany ordynariusz tej diecezji, abp Karel Otčenášek. Był on symbolem oporu Kościoła przeciw dyktaturze komunistycznej, mężnie wyznającym swą wiarę.

Karel Otčenášek urodził się 13 kwietnia 1920 r. w Českim Meziřící. W 1939 r. wstąpił do seminarium duchownego w Hradcu Královym. Studia kontynuował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie 17 marca 1945 r. przyjął święcenia kapłańskie. Początkowo był wikarym w kilku parafiach, a w 1949 r. został prorektorem swego dawnego seminarium.

Gdy sprawa wyszła na jaw, został w 1951 r. internowany w klasztorze w Żeliwie, m.in. z późniejszym kardynałem Františkiem Tomáškiem, a pod koniec 1954 r. skazany na 13 lat więzienia. Zwolniony w 1962 r. na mocy amnestii, przez trzy lata pracował w mleczarni.

Po upadku komunizmu Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji kralowohradeckiej. Rządy w diecezji objął 21 grudnia 1989 r. W 1998 r. bp Otčenášek przeszedł na emeryturę i otrzymał honorowy tytuł arcybiskupa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł bohaterski biskup Karel Otčenášek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.