Zmarł jeden z pionierów "Kościoła ukrytego"

Zmarł  jeden z pionierów "Kościoła ukrytego"
(fot. upn.gov.sk)

We wtorek 10 września wieczorem zmarł w Bratysławie w wieku 89 lat dr Silvester Krčméry jeden z pionierów "Kościoła ukrytego" na Słowacji, organizator "małych kręgów" młodzieży, więzień polityczny.

Jego pogrzeb odbędzie się 17 września o godz. 13.30 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Bratysławie. W stolicy Słowacji trwają modlitwy w intencji tego wybitnego aktywisty katolickiego. Organizowane są też wieczory przypominające jego dzieło.

Silvester Krčméry urodził się 5 sierpnia 1924 r. w Trnave. Dzieciństwo i młodość przeżył w Bańskiej Bystrzycy. W 1943 roku poznał wybitnego chorwackiego jezuitę, Tomislava Kolakovićia (1906-1990) i został członkiem założonego przez niego stowarzyszenia "Rodzina". Osobowość i nauczanie tego duchownego, w tym dotyczące zaangażowania ludzi świeckich w Kościele, ale także znaczenia orędzia fatimskiego i modlitwy o nawrócenie Rosji wywarły wielki wpływ na Krčmérego.

Podjął studia medyczne najpierw w Bratysławie, a następnie w Paryżu i Pradze. W 1948 r. uzyskał dyplom lekarski. Od 1948 r. pracował jako dermatolog w Koszycach. Organizował ewangelizację studentów, zwłaszcza medycyny oraz robotników. Z tego powodu został aresztowany, a po trzech latach śledztwa skazany przez sąd wojskowy na 14 lat więzienia za "zdradę ojczyzny". Przed sądem wypowiedział słowa, które przeszły do historii: "Wy macie władzę, my mamy prawdę". Przeszedł przez wiele więzień. W 1964 r. wyszedł na wolność.

Przez 20 lat pracował jako lekarz w Bratysławie, a jednocześnie wraz z ks. Vladimírem Juklem zakładał kręgi ewangelizacyjne. Wraz z nim oraz innymi osobami w 1974 r. założył Instytut Świecki Fatima. Uczestniczył w wydawaniu religijnego samizdatu oraz organizowaniu małych kręgów katolików świeckich. W latach osiemdziesiątych wraz z ks. Juklem rozwinął działalność Świeckiego Ruchu Apostolskiego.

Od lat 60. utrzymywał bliskie kontakty z ówczesnym metropolitą krakowskim, kard. Karolem Wojtyłą. Jan Paweł II w 1991 r. przyznał mu order św. Sylwestra. Kiedy po "aksamitnej rewolucji" proponowano mu, by został ambasadorem w Watykanie, odmówił - twierdząc, że jest potrzebny ubogim i uzależnionym, wśród których prowadził pracę apostolską i charytatywną.

1 stycznia br. prezydent Słowacji, Ivan Gašparovič udzielił mu najwyższego odznaczenia, Order Ľudovíta Štúra I klasy. Jak zauważono w informacji Biura Prasowego Słowackiej Konferencji Biskupów, Silvester Krčméry zmarł w wigilię 10. rocznicy ostatniej wizyty bł. Jana Pawła II na Słowacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł jeden z pionierów "Kościoła ukrytego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.