Zmarł najstarszy biskup katolicki we Francji

Zmarł najstarszy biskup katolicki we Francji
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

W wieku ponad stu lat zmarł w swym domu w Saint-Hilaire-du-Harcouët w departamencie Manche w płn.-zach. Francji bp Georges-Hilaire Dupont, oblat Maryi Niepokalanej (OMI), biskup-senior diecezji Pala w Czadzie. W chwili śmierci był najstarszym hierarchą katolickim na naszym kontynencie. Mimo sędziwego wieku żywo interesował się sprawami Kościoła i świata.

Przyszly biskup urodził się 16 listopada 1919 w miejscowości Virey (obecnie wchodzącej w skład Saint-Hilaire-du-Harcouët) w Normandii. Święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Oblatów Maryi Niepokalanej przyjął 9 maja 1943 w Brosse-Montceaux (departament Sekwany i Marny). Po 3 latach pracy duszpasterskiej we Francji wyjechał na własną prośbę jako misjonarz do Czadu – wówczas kolonii francuskiej w Afryce. Zajmował się tam ewangelizacją, budował kościoły i kaplice, pomagał miejscowym mieszkańcom także w dziedzinie oświaty.

16 stycznia 1964 św. Paweł VI mianował go biskupem utworzonej w tym samym dniu diecezji Pala w płd. Czadzie; sakrę nominat przyjął 1 maja tegoż roku. W latach 1964-65 uczestniczył w III i IV sesjach Soboru Watykańskiego II. Z urzędu biskupa diecezjalnego ustąpił 28 czerwca 1975, w wieku 55,5 lat, po czym wrócił do Francji i osiadł w swych stronach rodzinnych.

Do końca życia żywo interesował się otaczającą go rzeczywistością, zwłaszcza wydarzeniami w Kościele, które śledził na bieżąco. W wywiadzie dla regionalnej gazety „Ouset-France”, po odznaczeniu go orderem Legii Honorowej, oświadczył, że „Kościół ma iść z duchem czasów”. Opowiedział się m.in. za zniesieniem obowiązkowego celibatu księży.

DEON.PL POLECA

Zmarły biskup nie był najstarszym hierarchą katolickim na świecie: jest nim obecnie arcybiskup-senior chilijskiej archidiecezji La Serena – Bernardino Piñera Carvallo, urodzony 22 września 1915, a więc mający obecnie ponad 104 lata, tyle samo lat skończy 12 lutego emerytowany biskup San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) – Damián Iguacén Borau. Poza tym ponad sto lat ma jeszcze trzech innych biskupów: Gérard Dionne z Kanady, Phocas Nikwigize z Rwandy i Aldo Mongiano IMC z Brazylii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł najstarszy biskup katolicki we Francji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.